Budesonid MMX v léčbě ulcerózní kolitidy: bezmála dva roky zkušeností u českých pacientů

13. 11. 2017

Následující text rekapituluje specifika a indikace nového topického kortikosteroidu a představuje klinickou studii, která monitorovala start budesonidu MMX v 10 českých gastroenterologických centrech.

Inzerce

Specifika nového léku

Budesonid MMX je nový topický kortikosteroid určený pro léčbu mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Významnou předností budesonidu je jeho vysoký first-pass efekt: 90 % léčiva vstřebaného ze střeva je odbouráno při prvním průchodu játry, což je podstatou jeho vysoké bezpečnosti a toho, že nevykazuje typické vedlejší systémové účinky glukokortikoidů.

Přízvisko MMX u nového léku značí multi-matrix. Jde o unikátní systém uspořádání tablety, díky kterému je budesonid distribuován pozvolna a rovnoměrně v celé délce tlustého střeva. Přinesl tak skutečně novinku na pole léčby ulcerózní kolitidy (UC), jelikož dosavadní topické perorální kortikosteroidy se cíleně uvolňují především v terminálním ileu, a jsou tak vhodné u některých forem Crohnovy choroby, ale nikoliv pro pacienty s UC.

Start pod dozorem

Na českém trhu je budenosid MMX dostupný od února 2016. Tým gastroenterologů z 10 center v celé České republice spolupracoval na sledování „prvních krůčků“ tohoto preparátu v naší klinické praxi. Jejich multicentrická retrospektivní studie byla publikována v listopadu 2016. Celkem 81 pacientů s mírně až středně aktivní UC, u kterých byla zahájena terapie budesonidem MMX v dávce 9 mg/den, bylo v rámci ní sledováno po dobu 8 týdnů. Efektivita léčby byla hodnocena pomocí klinického (v týdnech 0, 4, 8) a endoskopického (v týdnech 0, 8) skóre Mayo. V týdnech 4 a 8 byly dotazníkovou metodou zaznamenány bezpečnost, tolerance a adherence k léčbě.

Výsledky sledování

Při terapii budesonidem MMX došlo k významnému snížení klinické a endoskopické aktivity UC. Průměrná hodnota parciálního skóre Mayo klesla mezi 0. a 8. týdnem sledování z 5,46 na 1,99, průměrná hodnota endoskopického skóre Mayo poklesla z 2,09 na 1,02. Zcela normální endoskopický nález (Mayo 0) byl na konci sledování zaznamenán u 22 (29,3 %) pacientů, v klinické remisi (parciální skóre Mayo ≤ 1) se v 8. týdnu nacházelo 52 % pacientů a klinická odpověď nastala celkem u 84 % nemocných. Bezpečnostní profil léčiva byl výborný.

Závěr

Budesonid MMX v tomto krátkodobém sledování prokázal svou velmi dobrou efektivitu i bezpečnost v léčbě pacientů s mírnou až středně závažnou ulcerózní kolitidou. Nezbývá než mu do dalších let na českém trhu popřát co nejvíce obdobných úspěchů ve prospěch nemocných s UC.

(luko)

Zdroje: 

  1. Hrdlička L., Bortlík M., Douda T. et al. Budesonid MMX (Cortiment® 9 mg) v léčbě ulcerózní kolitidy v reálné klinické praxi. Gastroenterologie a hepatologie 2016; 70 (6): 509−513.
  2. Lukáš M. Cortiment® – první orální budesonid pro léčbu mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Gastroenterologie a hepatologie 2016; 70 (1): 95−96.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se