Atypický fenotyp u pediatrických pacientů s UC

12. 7. 2012

Stanovení definitivní diagnózy ulcerózní kolitidy (UC) u dětí může být někdy velice svízelné. Izolovaná kolitida s jistými překryvnými znaky může být totiž u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí (CD) častým jevem, stejně tak jako není neobvyklý ani atypický fenotyp u UC.

Inzerce

Stanovení definitivní diagnózy ulcerózní kolitidy (UC) u dětí může být někdy velice svízelné. Izolovaná kolitida s jistými překryvnými znaky může být totiž u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí (CD) častým jevem, stejně tak jako není neobvyklý ani atypický fenotyp u UC. Nová Pařížská klasifikace však v současné době umožňuje přesnější fenotypizaci pacientů s atypickým zánětlivým střevním onemocněním (IBD). Autoři níže popisované studie se tak pokusili zjistit prevalenci atypického fenotypu nemoci u dětských pacientů s nově diagnostikovanou UC právě pomocí zmiňované Pařížské klasifikace.

Za tímto účelem použili data shromážděná v rámci registru EUROKIDS. Vstupní kohorta neléčených pediatrických IBD pacientů podstoupila evaluaci stavu v době stanovení diagnózy. Pacienti s nezařazeným onemocněním IBD byli z hodnocení vyřazeni. Jako kontrolní skupina pak byla použita skupina pacientů s izolovanou crohnovskou kolitidou.

Do analýzy byla tedy zahrnuta data 898 dětských pacientů (643 s UC, 255 s CD kolitidou). Extenzivní postižení nebo pankolitida byly přítomné u 77 % pacientů s UC, chybějící makroskopické postižení rekta u 5 %. Chybějící postižení rekta bylo inverzně spojeno s věkem (průměrný věk dětí bez postižení rekta byl 9,9 roku oproti 11,8 roku u dětí s jeho postižením, p = 0,02). Postižení horní části GIT bylo přítomné u 4 % pacientů. Eroze v žaludku byly přítomné u 3,1 % dětí. U 0,8 % dětí byly nalezeny eroze nebo ulcerace pouze v jícnu či dvanáctníku. Odpovídající postižení horního GIT u crohnovské kolitidy bylo 22 %. Izolované postižení céka u pacientů s proktitidou či levostrannou kolitidou pak bylo zaznamenáno u 2% pacientů.

Extenzivní onemocnění nebo chybějící postižení rekta byly tedy u pediatrických pacientů s UC závislé na věku. Chybějící postižení rekta, izolované postižení céka při proktitidě či levostranné kolitidě, backwash ileitida (vznikající regurgitací obsahu tračníku insuficientní ileocékální chlopní) a eroze v žaludku nejsou u pediatrických pacientů s UC v době diagnózy vzácným nálezem (na rozdíl od vředů v žaludku a erozí v dvanáctníku). Rozeznání atypického fenotypu u nově diagnostikovaných pediatrických pacientů s UC je pro správnou klasifikaci IBD naprosto zásadní.

(mik)

Zdroj: Levine A. et al.Atypical disease phenotypes in pediatric ulcerative colitis: 5-year analyses of the EUROKIDS Registry. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 8. května 2012; doi: 10.1002/ibd.23013

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se