Aspirin, nesteroidní antiflogistika a riziko Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy – kohortová studie

16. 9. 2012

Acylpyrin a nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) působí protizánětlivě, přesto ale bylo jejich užívání dle některých studií spojeno s vyšší pravděpodobností rozvoje Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

Inzerce

Cílem kohortové studie publikované v Annals of Internal Medicine v březnu tohoto roku bylo posoudit vztah mezi užíváním NSAIDs a aspirinu a incidencí nespecifických střevních zánětů. Lékaři z Harvardské lékařské univerzity ve spolupráci s bostonskou a massachusettskou nemocnicí do své prospektivní studie zařadili 76 795 amerických žen, které pravidelně v dvouletých intervalech podávaly informace o užívání aspirinu a nesteroidních antiflogistik. U těchto žen byla v průběhu let 1990−2008 sledována incidence Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

V průběhu 18 let bylo zaznamenáno 123 případů Crohnovy nemoci a 117 případů ulcerózní kolitidy. Ženy, které užívaly nesteroidní antiflogistika minimálně 15 dní v měsíci, byly v porovnání se ženami, které tyto medikamenty neužívaly, vystaveny zvýšenému riziku jak Crohnovy nemoci (absolutní rozdíl v incidenci uzpůsobené věku 6 případů na 100 000 osob za rok), tak ulcerózní kolitidy (absolutní rozdíl 7 případů na 100 000 osob za rok). Méně časté užívání NSAIDs ani užívání aspirinu nebylo prokazatelně asociováno s vyšším rizikem idiopatických střevních zánětů.

Tyto závěry mají spíše mechanistický než klinický význam, neboť absolutní incidence Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy spojená s užíváním NSAIDs byla nízká. Není pravděpodobné, že by zvýšení rizika obou nemocí asociované s NSAIDs svým významem převážilo rovnováhu mezi rizikem a přínosem podávání těchto látek.

(hak)

Zdroj: Aspirin, Nonsteroidal Anti-inflammatory Drug Use, and Risk for Crohn Disease Ulcerative Colitis: A Cohort Study. Ashwin N. Ananthakrishnan et al. Ann Intern Med. 2012 March 6; 156 (5): 350–359; doi: 10.1059/0003-4819-156-5-201203060-00007.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se