Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty

5. 11. 2012

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

Inzerce

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Tyto choroby se začínají manifestovat v dětství nebo během dospělosti a jejich etiologie je zatím nejasná.

Děti užívající antianaerobní antibiotika v první pěti letech života mají asi 5,5× větší riziko rozvoje IBD ve srovnání s těmi, které antibiotika neužívaly. Na tato fakta zpětně odkazuje studie u více než 1 milionu dětí, u kterých bylo následným sledováním získáno 6,6 milionu pacientolet. U 748 pacientů (0,07 %) se rozvinulo IBD, což činí celkovou incidenci 1,2:10 000 pacientolet.

Expozice antibiotikům

Více než polovina dětských pacientů (57,7 %) obdržela nejméně jedna antianaerobní antibiotika, jako jsou penicillin, ampicillin, tetracyklin atd. Užívali je 1–2 týdny. Ve skupině užívající léky byla incidence IBD 1,52:10 000 pacientolet, kdežto v druhé skupině 0,83:10 000. Vědci přišli na to, že každá dávka antibiotik zvyšuje riziko IBD o 6 % a každý týden užívání o 1 %. Dále zjistili, že v prvním roce života roste riziko přímo úměrně s počtem předepsaných antibiotik.

Záleží však také na druhu antibiotik:

  •  vyvolávající IBD: penicilin, širokospektrální antibiotika, cefalosporiny
  •  nevyvolávající IBD: makrolid, sulfonamid, tetracyklin

Paradoxní bylo zjištění, že dva potenciální léky na IBD – metronidazol a fluoroquinolon – u dětských pacientů IBD vyvolaly!

Ačkoliv ve vzduchu stále visí mnoho nezodpovězených otázek, vědci z University of Washington v Seattlu pomohli alespoň část záhady odkrýt. Některá antibiotika mají s největší pravděpodobností spojitost s rozvojem nespecifických střevních zánětů. Zjištění by zároveň mělo být varováním pro trend dnešní doby – nadměrné a nerozvážné předepisování antibiotik!

Vědcům nyní zbývá zjistit, jak souvisí poškození přirozené střevní flóry antimikrobiální terapií s pozdějším rozvojem onemocnění střev.

(holi)

Zdroj: Kronman, et al.: Antibiotic Exposure and IBD Development Among Children: A Population-Based Cohort Study: Pediatrics 2012 Oct; 130 (4): e794–803; doi: 10.1542/peds.2011-3886

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se