Biologická léčba psoriázy: léčíme jen kůži, nebo i systém?

11. 6. 2018

Psoriáza je systémové zánětlivé onemocnění, často doprovázené metabolickým syndromem se všemi projevy a komplikacemi. Navíc je nezávislým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární a cerebrovaskulární choroby. Zajímavou a bezesporu důležitou otázkou je, zda biologická léčba psoriázy představuje globální řešení. Je ve hře i pokles systémového zánětu?

Systémový zánět

Nicméně systémový zánět je poněkud abstraktním pojmem – jeho lokalizaci in vivo vlastně není snadné určit. Obtíže činí i jeho kvantifikace. Tradiční zánětlivé markery, jako jsou vysoce senzitivní C-reaktivní protein (hs-CRP) nebo sedimentace, korelují se závažností psoriázy pouze mírně a o lokalizaci zánětu neposkytují žádné informace. Základním krokem k získání dalších informací o systémovém zánětu při psoriatické nemoci je tedy použití nové vyšetřovací metody.

PET/CT – řešení?

Jednou z efektivních možností je vyšetření pomocí pozitronové emisní tomografie / výpočetní tomografie s podáním 18F-fluorodeoxyglukózy (18F-FDG PET/CT), jež nám umožňuje hodnotit míru arteriálního, viscerálního a celotělového zánětu. Arteriální vychytávání 18F-FDG koreluje s kardiovaskulárním rizikem, je zvýšené krátce po aterotrombotické příhodě a může predikovat budoucí aterotrombotické riziko. Podle pilotních studií tato metoda u pacientů s psoriázou dobře zobrazuje nejen arteriální a viscerální zánět, ale i jaterní a kožní zánětlivá ložiska.

Cíle a průběh studie

To bylo zřejmě inspirací pro autory recentní studie, kteří se rozhodli touto metodou zmapovat účinek ustekinumabu na pacienty s psoriatickou nemocí. O tomto léku sice s jistotou víme, že léčí kožní psoriázu, ale dosud nikdo nezodpověděl otázku, zda se jeho terapeutický účinek vztahuje i na systémový zánět a kardiovaskulární riziko.

Testování byli nejen nemocní, ale i zdravé kontroly. Při vstupu do studie všichni absolvovali vyšetření 18F-FDG PET/CT, ve větvi nemocných pak byli vybráni ti, kdo měli středně závažnou až závažnou psoriázu, a byli léčeni ustekinumabem. Po dosažení PASI 75 byli vyšetřeni znovu.

Výsledky

Výsledky byly jednoznačné. Ve chvíli, kdy bylo na kůži zřetelné klinické zlepšení odpovídající PASI 75, snížilo se i vychytávání 18F-FDG v játrech, slezině a pěti částech aorty (p < 0,05). To je považováno za marker poklesu vaskulárního zánětu asociovaného s metabolickým syndromem a kardiovaskulárním rizikem.

Léčíme tedy nejen kůži, ale celé tělo.

(pez)

Zdroj: Kim B. S., Lee W. K., Pak K. et al. Ustekinumab treatment is associated with decreased systemic and vascular inflammation in patients with moderate to severe psoriasis: feasibility study using 18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography-computed tomography. J Am Acad Dermatol 2018 Mar 17, pii: S0190-9622(18)30461-4, doi: 10.1016/j.jaad.2018.03.011 [Epub ahead of print].Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Dětská revmatologie Praktické lékařství pro dospělé Revmatologie
Nejnovější kurzy
Crohnova choroba a psoriáza
Autoři: doc. MUDr. Přemysl Falt, Ph.D.

Bezpečnost biologické terapie
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Psoriáza: patofyziologické mechanizmy, léčba
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se