Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ – komplexní pomoc při nečekaném těhotenství i po jeho umělém ukončení
Spolek Hnutí Pro život ČR je zřizovatelem projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Projekt je zaměřen na pomoc ženám, jež se cítí být nuceny k podstoupení potratu. Linka pomoci (na čísle 800 108 000) zajišťuje vlastní poradenství nejen těmto ženám, ale i dalším klientkám, které se na ni obracejí v souvislosti s těhotenstvím, porodem, konzultacemi genetických vyšetření, postabortivním syndromem, vztahovými problémy, potřebou praktické pomoci atd.
Přímý či nepřímý nátlak
Mnoho žen se po otěhotnění setkává s různými formami nátlaku na ukončení těhotenství. Statistiky projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ ukazují, že přímému či nepřímému tlaku na podstoupení interrupce čelí více než tři čtvrtiny žen, jež se v rámci tohoto projektu obrátí na telefonickou linku pomoci.
Linka pomoci jako zdroj informací
Pomoc odborných konzultantů a psychologů v rámci tohoto projektu spočívá v podpoře svobodného rozhodnutí ženy. Obavy ze ztráty partnera, ekonomických dopadů nebo zavržení ze strany rodinných příslušníků patří k nejčastějším důvodům, které ženy vedou k tomu, že uvažují o ukončení těhotenství. Pokud partner podmiňuje pokračování vztahu nebo poskytnutí společného zázemí interrupcí, dostává se žena do psychicky velmi náročné situace, se kterou se nemusí umět sama vypořádat.
Cennou pomocí jsou v takovém momentu správně podané informace o různých možnostech řešení situace. Těmto ženám jsou konzultantky na lince pomoci schopny profesionálně poradit nebo zprostředkovat kontakt na odborníky z řady oblastí, zejména na gynekology, genetiky, sociální pracovníky, psychology nebo rodinné a výchovné poradce.
Zprostředkování další pomoci
Odborníci zapojení do projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ se setkávají i se situacemi, kdy těhotenství zdánlivě nic nebrání. Ovšem i dlouhodobá manželství, ve kterých již partneři potomka mají, se dostávají do situace, kdy muž další dítě odmítá a kvůli těhotenství vzniká konflikt. Vhodnou pomocí v takových případech může být mediace nebo zprostředkování rodinného poradce.
Pomáhá i informovanost lékařů
Povědomí o projektu pomáhá rozšiřovat řada zdravotnických zařízení i lékařů, kteří chtějí dát ženám možnost, aby věcně zvážily všechna pro a proti zamýšlené interrupce. Na možnosti diskrétního a anonymního poradenství může své pacienty upozornit každý gynekolog nebo jakýkoliv jiný lékař, který se ženou přijde do kontaktu. Linka pomoci je k dispozici i ženám, které již umělou interrupci prodělaly a trpí postabortivním syndromem nebo opakovaně spontánně potratily a mají obavy z dalšího těhotenství.
(pak)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.