Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ – komplexní pomoc při nečekaném těhotenství i po jeho umělém ukončení

26. 9. 2018

Spolek Hnutí Pro život ČR je zřizovatelem projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Projekt je zaměřen na pomoc ženám, jež se cítí být nuceny k podstoupení potratu. Linka pomoci (na čísle 800 108 000) zajišťuje vlastní poradenství nejen těmto ženám, ale i dalším klientkám, které se na ni obracejí v souvislosti s těhotenstvím, porodem, konzultacemi genetických vyšetření, postabortivním syndromem, vztahovými problémy, potřebou praktické pomoci atd.

Inzerce

Přímý či nepřímý nátlak

Mnoho žen se po otěhotnění setkává s různými formami nátlaku na ukončení těhotenství. Statistiky projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ ukazují, že přímému či nepřímému tlaku na podstoupení interrupce čelí více než tři čtvrtiny žen, jež se v rámci tohoto projektu obrátí na telefonickou linku pomoci.

Linka pomoci jako zdroj informací

Pomoc odborných konzultantů a psychologů v rámci tohoto projektu spočívá v podpoře svobodného rozhodnutí ženy. Obavy ze ztráty partnera, ekonomických dopadů nebo zavržení ze strany rodinných příslušníků patří k nejčastějším důvodům, které ženy vedou k tomu, že uvažují o ukončení těhotenství. Pokud partner podmiňuje pokračování vztahu nebo poskytnutí společného zázemí interrupcí, dostává se žena do psychicky velmi náročné situace, se kterou se nemusí umět sama vypořádat.

Cennou pomocí jsou v takovém momentu správně podané informace o různých možnostech řešení situace. Těmto ženám jsou konzultantky na lince pomoci schopny profesionálně poradit nebo zprostředkovat kontakt na odborníky z řady oblastí, zejména na gynekology, genetiky, sociální pracovníky, psychology nebo rodinné a výchovné poradce.

Zprostředkování další pomoci

Odborníci zapojení do projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ se setkávají i se situacemi, kdy těhotenství zdánlivě nic nebrání. Ovšem i dlouhodobá manželství, ve kterých již partneři potomka mají, se dostávají do situace, kdy muž další dítě odmítá a kvůli těhotenství vzniká konflikt. Vhodnou pomocí v takových případech může být mediace nebo zprostředkování rodinného poradce.

Pomáhá i informovanost lékařů

Povědomí o projektu pomáhá rozšiřovat řada zdravotnických zařízení i lékařů, kteří chtějí dát ženám možnost, aby věcně zvážily všechna pro a proti zamýšlené interrupce. Na možnosti diskrétního a anonymního poradenství může své pacienty upozornit každý gynekolog nebo jakýkoliv jiný lékař, který se ženou přijde do kontaktu. Linka pomoci je k dispozici i ženám, které již umělou interrupci prodělaly a trpí postabortivním syndromem nebo opakovaně spontánně potratily a mají obavy z dalšího těhotenství.

(pak)

Zdroj: https://hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame

Štítky
Gynekologie a porodnictví Psychologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se