Postabortivní syndrom – symptomy, dopady a možnosti léčby
Postabortivní syndrom (PAS) představuje specifickou formu širší diagnózy – posttraumatické stresové poruchy, která se rozvíjí na základě prodělaného potratu.
Symptomy PAS
Příznaky se mohou rozvinout prakticky okamžitě, ale také až několik let po potratu. Zahrnují jak obecné symptomy posttraumatické stresové poruchy (PTSD), tak také projevy specifické pro PAS:
- pocit viny;
- úzkost (představuje běžný symptom PTSD, u PAS se může projevit částečná úzkost s poruchami plodnosti, neschopnost znovu otěhotnět);
- otupělost;
- poruchy spánku, záblesky minulosti;
- sebevražedné myšlenky.
Pozitivní a negativní dopady prodělaného potratu − výsledky výzkumu
Je zřejmé, že každá stresující událost, včetně potratu, může vést k rozvoji posttraumatické stresové poruchy. V roce 2017 byly v Journal of American Physicians and Surgeons publikovány výsledky kvalitativní studie zabývající se důsledky prodělaného potratu. Respondentky provedeného výzkumu byly vybrány z žen, které kontaktovaly krizové těhotenské centrum pro symptomy postabortivního syndromu. Vyplnily anonymní dotazník, ve kterém popsaly nejdůležitější pozitivní a negativní dopady prodělaného potratu. Některé ženy (méně než 32 % z 987 respondentek) vyjádřily, že jim potrat nepřinesl žádnou výhodu v osobním životě. Mezi pozitivy ženy uváděly prohloubení svého duchovního života a snahu pomoci dalším ženám, které stojí před stejným rozhodnutím nebo trpí některými symptomy PAS. Mezi negativy převažovaly pocity ztráty, zmaru nového života, lítost, stud, pocit viny, deprese, úzkost a někdy až sebedestruktivní sklony.
Prožitý stres pomůže odbourat komunikace i včasná léčba
Poznatky potvrzující existenci této diagnózy nejsou rozhodně v rozporu s možností volby ženy podstoupit potrat. Ženám je tímto umožněno porozumět svým pocitům s možností odborného poradenství. Některé studie naopak naznačují, že řada žen pociťuje po potratu úlevu. Tyto ženy jsou oproti těm, které pociťují lítost a zahanbení, schopny o prožitém potratu komunikovat, a tím pádem lépe odbourat prožitý stres. V případě příznaků PAS je třeba vyhledat odbornou pomoc a zahájit včasnou léčbu.
(gpl)
Zdroje:
1. Coleman P. K., Boswell K., Etzkorn K., Turnwald R. Women who suffered emotionally from abortion: a qualitative synthesis of their experiences. J Am Phys Surg 2017; 22 (4): 113−118. Dostupné na: www.jpands.org/vol22no4/coleman.pdf
2. Cooper C. L. Abortion under attack. Ms Magazine 2001 Aug-Sep. Dostupné na: www.msmagazine.com/aug01/pas.html
3. Babbel S. Post abortion stress syndrome (PASS) − does it exist? Psychology Today 2010 Oct 25. Dostupné na: www.psychologytoday.com/us/blog/somatic-psychology/201010/post-abortion-stress-syndrome-pass-does-it-exist
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.