EGb 761: extrakt z Ginkgo biloby s definovaným složením

28. 2. 2015

Standardizovaný extrakt Ginkgo biloba EGb 761 představuje z medicínského hlediska jedinou akceptovatelnou přírodní alternativu syntetických léčiv užívaných k léčbě demence. Přestože je klinická účinnost tohoto preparátu stále sporná, mnoho autorů mezinárodních klinických studií jeho užití v praxi doporučuje.

Inzerce

EGb 761 obsahuje řadu látek s širokým spektrem účinku, které jsou schopny příznivě ovlivnit kognitivní funkce osob trpících jak primárně degenerativním (například Alzheimerovou chorobou), tak i vaskulárním typem demence. Oproti jiným preparátům s obsahem Ginkgo biloby je složení EGb 761 přesně definováno: 24 % flavonoidních glykosidů, 6 % terpenových laktonů a < 5 milióntin (ppm) kyseliny ginkgolové. Veškerá data získaná na základě důkazů, která jsou dnes k dispozici, se vztahují právě k tomuto standardizovanému extraktu.

Studií zabývajících se farmakokinetikou a biologickou dostupností složek EGb 761 v centrálním nervovém systému není mnoho, přesto existují. Recentní data potvrzují, že po perorálním podání extraktu z Ginkgo biloby prochází hematoencefalickou bariérou experimentálních hlodavců dostatečné množství terpenových laktonů i flavonoidních glykosidů, které jsou spojovány s příznivými účinky Ginkgo biloby. Díky krátkému biologickému poločasu terpenových laktonů jsou jejich hodnoty nulové již po 24 hodinách po aplikaci, a to jak v plazmě, tak v mozku. Biologický poločas flavonoidů je delší, a to 10–17 hodin. Tato skutečnost vysvětluje doporučení podávat EGb 761 dvakrát denně.

Přestože je Ginkgo biloba jednou z nejlépe prozkoumaných rostlin s medicínským potenciálem, stále zůstává řada nezodpovězených otázek, které vyžadují další výzkumy v budoucnu.

(veri)

Zdroj: Christian Ude, Manfred Schubert-Zsilavecz, Mario Wurglics: Ginkgo biloba Extracts: A Review of the Pharmacokinetics of the Active Ingredients, Clinical Pharmacokinetics, 05/2013; DOI: 10.1007/s40262-013-0074-5



Štítky
Neurologie Praktické lékařství pro dospělé Psychiatrie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se