Vhodná hustota larev Cochliomyia macellaria při použití u chronických a infikovaných ran

6. 9. 2015

Léčba ran larvami (larvální terapie – LT) představuje aplikaci sterilních larev mouchy Cochliomyia macellaria F. na chronické nebo infikované rány. Cílem tohoto postupu je podpořit a urychlit proces hojení.

Inzerce

Za rozvojem LT stojí hlavně vysoká cena speciálních krycích materiálů a antibiotik užívaných v tradiční léčbě chronických a infikovaných ran, u některých kmenů bakterií navíc dochází i k rozvoji rezistence na používaná antibiotika. LT je k oficiální léčbě schválena asi ve 20 zemích světa. Cochliomyia macellaria F. (řád: dvoukřídlí, čeleď: bzučivkovití) je moucha, jejíž larvy se k LT nekrotických zranění a ran hodí nejlépe.

Experimentální studie brazilských autorů se věnovala hlavně hodnocení chování larev Cochliomyia macellaria F. u chronických a infikovaných ran a snažila se najít nejvhodnější hustotu jejich aplikace. Krysám byly na zádech aplikací 0,2 ml 25% kyseliny chlorovodíkové vytvořeny čerstvé léze. Poté byly krysy rozděleny do 5 skupin – skupina označená jako LT5 byla léčena 5 larvami/cm2; skupina LT15 15 larvami/cm2; skupina LT25 25 larvami/cm2; skupina DEB mechanickým odstraněním nekrotické tkáně a skupina NUL nebyla léčena nijak. U skupin léčených LT byly použity larvy sterilizované roztokem NaClO, které byly v lézích ponechány 12 hodin. Proces hojení byl hodnocen kvalitativně (makroskopicky a mikroskopicky) a kvantitativně (časový interval do úplného zhojení).

Během studie bylo zjištěno, že larvy Cochliomyia macellaria se živí jen nekrotickou tkání, takže se k LT výborně hodí. Nicméně signifikantní rozdíly mezi jednotlivými experimentálními skupinami nebyly nalezeny, pouze u lézí krys ze skupiny LT25 byla zaznamenána větší vaskularizace rány.

Mechanismy účinku LT nejsou zcela známy, nicméně se zdá, že LT hraje důležitou roli nejen v odstranění nekrotické tkáně, ale i v alteraci imunitní reakce organizmu člověka. Při LT je vhodné využívat vyšší hustotu larev (minimálně 25 larev/cm2).

(epa)

Zdroj: Nassu M. P., Thyssen P. J. Evaluation of larval density Cochliomyia macellaria F. (Diptera: Calliphoridae) for therapeutic use in the recovery of tegumentar injuries. Parasitol Res. 2015 May 30. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.