Široká paleta možností léčby sinus pilonidalis a jejich srovnání

10. 12. 2020

Pilonidální sinus je nepříjemné zánětlivé onemocnění, jímž trpí nezanedbatelný počet pacientů. Léčba má širokou paletu možností bez existujícího konsenzu, které řešení je nejefektivnější.

Pilonidální sinus je nepříjemné zánětlivé onemocnění, jímž trpí nezanedbatelný počet pacientů. Léčba má širokou paletu možností bez existujícího konsenzu, které řešení je nejefektivnější.

Jedná se o relativně běžný problém v oblasti anorekta, který vzniká nejčastěji z vlasového folikulu v sakrokokcygeální oblasti. Incidence onemocnění je udávána 26 případů na 100 000 osob. Vyskytuje se dvakrát častěji u mužů, a to nejčastěji v produktivním věku. Je tomu tak zejména z důvodu větší míry ochlupení u mužů. Onemocnění bývá také asociováno s obezitou (37 %), sedavým povoláním (44 %) či s lokálním drážděním či traumatem (34 %). Sinus pilonidalis se často vyskytoval během 2. světové války u řidičů džípů, a vysloužil si tak označení „jeep disease“.

Za příčinu onemocnění se považuje prasklá drenáž vlasového folikulu, jež se šíří do podkožního tuku, kde vzniká akutní či chronický zánět s následnou tvorbou abscesu, popřípadě píštěle. Mezi časté komplikace patří opakovaně se objevující abscesy s rozsáhlými píštělemi obvykle ve vzdálenosti 2–5 cm od primárního sinu. Dutina sinu není kryta, na rozdíl od ústí a povrchové části, dlaždicovým epitelem.

Ošetření sinus pilonidalis závisí na jeho příznacích a rozsahu. Pohybuje se od prosté incize s drenáží až po rozsáhlé excize s rekonstrukčními procedurami. Nejčastějším řešením je primární excize a marsupializace sinu. Doba hojení je u této metody až 40 dní (průměrně 27,3) na rozdíl od techniky primární sutury, kde je maximální doba hojení 15 dní (průměr 11,7). U pacientů, u kterých je prováděna metoda otevřené incize, tato doba dosahuje až 90 dní (průměrně 46,4). Pravděpodobnost recidivy je udávána u otevřené incize pouze 3 %, u marsupializace 6 % a u pacientů s primární suturou až 57 %.

Primární incize je vhodná v případě akutní infekce s bolestivým otokem, kde je žádoucí rychlá úleva od bolesti. Excizi volíme v případě chronických a opakujících se případů, kde můžeme ránu ponechat otevřenou pro sekundární hojení a granulaci s dodatečnou drenáží nebo ji uzavřít primární suturou. Vhodnou modifikací je uzavření rány lalokovou metodou, která nejen zlepšuje krytí rány, ale také se podílí na zpevnění postiženého místa, snižuje kumulaci ochlupení i mechanickou iritaci, celkově snižuje pravděpodobnost recidivy, zlepšuje kvalitu života a v neposlední řadě poskytuje lepší estetický výsledek. Jako nová neinvazivní metoda se nabízí léčba pomocí IPL (intense pulsed light), u které se v průměru recidiva objevuje u 13,3 % případů.

(fj)

Zdroje:

  1. Varnalidis, I. et al. „Pilonidal Sinus: A Comparative Study of Treatment Methods“. Journal of Medicine and Life. (2014): 27–30. Print.
  2. Ardelt, M. et al. „Zweizeitiges Verfahren Mit Primärer Exzision Und Limberg-Plastik Zur Therapie Eines Sakrokokzygealen Pilonidalsinus.“ Der Chirurg (2015): 1–5;
  3. Shafigh, Y. et al. „Successful treatment of pilonidal disease by intense pulsed light device.“ Advadvances in Clinical and Experimental Medicine. (2014): 277–82;
  4. Oram, Y. et al. „Evaluation of 60 patients with pilonidal sinus treated with laser epilation after surgery.“ Dermatologic Surgery. (2010): 88–91


Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se