Pacienty udávaná adherence k léčbě inhibitory protonové pumpy při dlouhodobém užívání nesteroidních antirevmatik

7. 11. 2015

Pacienti s osteoartritidou (OA), revmatoidní artritidou (RA) a ankylozující spondylitidou (AS) jsou často léčeni nesteroidními antirevmatiky (NSAID), obvykle v kombinaci s gastroprotektivními preparáty ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI). Švédská studie zkoumá skutečnou pacienty udávanou adherenci k léčbě PPI při léčbě NSAID.

Tato retrospektivní studie zahrnovala pacienty s OA, RA nebo AS, kteří dlouhodobě užívali NSAID a jimž byla doporučena souběžná terapie PPI k prevenci gastrointestinálních komplikací. V rámci studie pacienti vyplňovali dotazník.

Studie se zúčastnilo 96 pacientů (69 % žen, průměrný věk 67 let; 72 % tvořili pacienti s OA, 16 % s RA, 12 % s AS). Průměrná adherence k léčbě PPI předepsané při dlouhodobém užívání NSAID dosahovala 73–81 %. Adherence ≤ 80 % byla zaznamenána u 26 % účastníků studie. Nebyly nalezeny žádné prediktivní faktory, jež by umožnily odhadnout pacienty, kteří nebudou léčbu správně užívat.

I přes instrukce lékařů užívalo PPI dohromady s NSAID jen 73–81 % pacientů. Ukázalo se tedy, že gastroprotektivní léčba není pacienty správně užívána a je nutné na spolupráci pacienta dále pracovat (například lepším vysvětlením možných nežádoucích účinků NSAID a zdůrazněním přínosnosti gastroprotekce).

(epa)

Zdroj: Henriksson K., From J., Stratelis G. Patient-reported adherence to coprescribed proton pump inhibitor gastroprotection in osteoarthritis, rheumatoid arthritis, and ankylosing spondylitis patients using nonsteroidal anti-inflammatory drugs. Patient Prefer Adherence 2014 Nov 18; 8: 1611–1617; doi: 10.2147/PPA.S70651. eCollection 2014.Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se