Léčba pantoprazolem nemá negativní vliv na protidestičkový efekt klopidogrelu u pacientů po koronární angioplastice

13. 2. 2017

Klopidogrel patří mezi ireverzibilní blokátory receptorů pro adenosindifosfát. Snižuje uvolnění řady působků z destiček, blokuje jejich agregaci a brání vytvoření destičkového trombu. V poslední době je věnována zvýšená pozornost potenciálně možné interakci mezi klopidogrelem a inhibitory protonové pumpy (PPI), i když se nutně nemusí jednat o skupinový efekt PPI.

Metodika a průběh studie

Cílem předložené studie bylo zhodnotit, zda pantoprazol, který se svým metabolismem liší od omeprazolu, nesnižuje účinnost klopidogrelu. Do klinické studie bylo zařazeno 336 pacientů (průměrný věk 64,6 roku; 106 žen) po perkutánním zavedení koronárního stentu s iniciální dávkou 600 mg klopidogrelu a 500 mg kyseliny acetylsalicylové (ASA), po které následovalo denní podávání 75 mg klopidogrelu a 100 mg ASA. Zatímco 188 pacientů (59 žen) nedostávalo žádnou PPI komedikaci, 122 pacientů bylo léčeno pantoprazolem a 26 omeprazolem nebo esomeprazolem. Agregace destiček byla měřena impedanční agregometrií (v ohmech).

Výsledky

Procento pacientů s nízkou léčebnou odpovědí na klopidogrel (CLR) bylo obdobné ve skupině bez PPI (2,75 ohmu [CI 2,25−3,26]; CLR 21,9 %) a skupině s pantoprazolem (2,33 ohmu [CI 1,79−2,87]; CLR 16,4 %), ale vyšší u pacientů léčených omeprazolem/esomeprazolem (3 ohmy [CI 1,49−4,1]; CLR 30,8 %).

Multivariační regresní analýza potvrdila, že riziko CLR u skupiny s pantoprazolovou komedikací se nelišilo od skupiny bez PPI (odds ratio 0,59; CI 0,31−1,13).

Závěr

U pacientů, u kterých je indikovaná tato konkomitantní medikace, je vhodnější preferovat kombinaci pantoprazolu s klopidogrelem.  

(ada)

Zdroj: Neubauer H., Engekhardt A., Kruger J. C. et al. Pantoprazole does not influence the antiplatelet effect of clopidogrel − a whole blood aggregometry study after coronary stenting. J Cardiovasc Pharmacol 2010; 56 (1): 91−97.Štítky
Gastroenterologie a hepatologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se