Výhody kombinovaného perorálního a rektálního podání mesalazinu I.

31. 5. 2010

Kombinované perorální a rektální podávání mesalazinu (Pentasa) je možné u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou – výhody kombinace dokladují výsledky randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie.

Inzerce

Kombinované perorální a rektální podávání mesalazinu (Pentasa) je možné u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou – výhody kombinace dokladují výsledky randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie. I přes četné pokroky v léčbě a porozumění ulcerózní kolitidě zůstává přístup k tomuto onemocnění stále velkou výzvou. Bylo prokázáno, že perorální podání mesalazinu je efektivní u velmi rozsáhlého onemocnění a lokálně (rektální suspenze, pasty, čípky) při léčbě distálních forem onemocnění. Bylo zjištěno, že optimální dávka mesalazinu je 3–4 g denně pro perorální podání a 1 g denně při rektálním podání.

Orální podání aminosalicylátů je obvyklé při léčbě mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy v případě, že jde o rozsáhlejší postižení (choroba zasahuje až za lienální flexuru). Většina klinických symptomů spojených s onemocněním je spojena s aktivitou v distální části kolon, a proto byla studie pod vedením prof. Marteau z Hopital Europeen Georges Pompidou v Paříži, které se účastnili lékaři z řady evropských zemí (Francie, Velká Británie, Švédsko, Německo, Nizozemsko a Španělsko), navržena tak, aby bylo možno prozkoumat, zda může přidání rektální suspenze k perorální terapii mesalazinem přinést pro pacienty s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou nějaké výhody. v Randomizovaná dvojitě zaslepená studie probíhala na souboru 127 ambulantních pacientů. Všichni pacienti dostávali po dobu osmi týdnů dvakrát denně perorálně mesalazin v dávce 4 g pro die. Během úvodních čtyř týdnů byla navíc pacientům podávána před usnutím rektální suspenze obsahující 1 g mesalazinu nebo placebo. V čtvrtém a osmém týdnu byla posouzena aktivita onemocnění s použitím UCDAI (ulcerace colitis disease activity index).

UCDAI – index aktivity ulcerózní kolitidy – tvoří bodový součet čtyř parametrů zahrnujících kliniku i endoskopický obraz:

  • počet stolic,
  • krvácení z konečníku,
  • endoskopický nález,
  • hodnocení aktivity nemoci lékařem.
(hak)

Zdroj:

  1. P. Marteau, C. S. Probert, S. Lindgren, M. Gassul, T. G. Tan, A. Dignass, R. Befrits, G. Midhagen, J. Rademaker, M. Foldager: Combined oral and enema treatment with Pentasa (mesalazine) is superior to oral therapy alone in patients with extensive mild/moderate active ulcerative colitis: a randomised, double blind, placebo controlled study, Gut 2005; 54: 960–965.
    doi: 10.1136/gut.2004.060103
Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se