Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

20. 9. 2010

Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek.

Inzerce

Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek. Jak ve své studii zkoumali vědci a lékaři z holandské University of Groningen, kouření, a hlavně jeho ukončení má na střevní záněty u pacientů vliv. Studie byla publikována v odborném medicínském periodiku Journal of Crohn’s and Colitis.

Jak kouření u IBD působí?

Kouření hraje u zánětlivých střevních onemocnění obojakou úlohu. U Crohnovy choroby střevní zánět a jeho průběh zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak pacientům prospívá. Záleží však i na tom, kdy pacient s kouřením začne a také kdy přestane. To ve své studii posuzovali holandští gastroenterologové a psychologové.

Do studie zahrnuli celkem 820 pacientů s diagnostikovaným střevním zánětem. Těm byl zaslán dotazník týkající se jak aktivního, tak i pasivního kouření. Na dotazník odpovědělo celkem 675 pacientů, přičemž 380 mělo potvrzenou Crohnovu chorobu a 295 trpělo ulcerózní kolitidou. Výsledky byly velice zajímavé.

Paradoxní zjištění

Ačkoliv kouření pacientům s ulcerózní kolitidou spíše prospívá než škodí, končili s kouřením daleko častěji než pacienti s Crohnovou chorobou. Tabáku před diagnózou nemoci se totiž vzdalo 63 % pacientů s ulcerózní kolitidou oproti pouhým 22 % pacientů s Crohnovou chorobou. Co se závislosti na tabáku a obtíží s odvykáním týče, z dotazníkové studie nevyplynuly žádné vážnější rozdíly mezi pacienty s ulcerózní kolitidou a s Crohnovou chorobou.

Naopak po stanovení diagnózy se nikotinu vzdala téměř polovina pacientů s Crohnovou chorobou. Tito pacienti se ale, oproti pacientům s ulcerózní kolitidou, také častěji ke kouření navraceli. U pasivního kouření není rozdíl Zatímco u aktivního kouření se obě skupiny v některých aspektech poměrně zásadně lišily, u pasivního kouření tomu bylo právě naopak. Mezi pacienty s ulcerózní kolitidou nebyl rozdíl oproti pacientům s Crohnovou chorobou. Roli nehrálo jak současné, tak ani dřívější pasivní kouření.

Přesto studie své výsledky přinesla. Podle lékařů je ještě poměrně velký prostor pro edukaci pacientů s Crohnovou chorobou o škodlivosti kouření. Právě tito pacienti se totiž v době remise ke kouření navraceli nejčastěji, a to i přesto, že kouření Crohnovu chorobu zhoršuje.

(kam)

Zdroj:

  1. van der Heide F. et al.: Active and passive smoking behaviour and cessation plans of patients with Crohn’s disease and ulcerative colitis, Journal of Crohn’s and Colitis , Volume 4, Issue 2, Pages 125–131.
Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se