V ústech rozpustné lékové formy rozšiřují možnosti perorálního podávání léků

6. 4. 2015

Perorální cesta podávání léků je stále nejoblíbenější, a to díky snadnému užívání, absenci bolesti, své víceúčelovosti a v neposlední řadě i compliance pacientů. Důvodem jejího širokého používání jsou i nižší náklady na výrobu, která nevyžaduje sterilní podmínky. Na přelomu tisíciletí se proto objevilo několik nových technologií, které rozšiřují možnosti perorálního podávání léků prostřednictvím úpravy fyzikálně-chemických a farmakokinetických vlastností léků. Příkladem jsou v ústech rozpustné lékové formy.

Inzerce

Pevné perorální lékové formy, které se rychle rozpadají nebo rozpouštějí v ústní dutině a vedou k vytvoření roztoku nebo suspenze a umožňují polknutí bez zapití tekutinou, jsou známy jako orodisperzní formy. Výhodné jsou zejména u osob se zhoršenou schopností polykání a u pacientů, kteří často cestují, a mohou tak mít ztížený přístup k tekutině na zapití. Ve studii zahrnující 1576 osob uvedlo obtíže při polykání tablet 26 % účastníků. Nejčastějšími důvody obtížného polykání jsou velikost tablety, její povrch, tvar a chuť. Zhruba třetina obecné populace trpí podle odhadů dysfagií, přičemž více jsou postiženy vyšší věkové skupiny. Výskyt dysfagie je o dalších 30–40 % vyšší u starších pacientů žijících v ústavech a o 18–22 % vyšší v zařízeních s dlouhodobou péčí. Dysfagie postihuje především osoby po cévní mozkové příhodě, s Parkinsonovou chorobou a dalšími neurologickými poruchami, s AIDS, po thyreoidektomii a při radioterapii maligních nádorů hlavy a krku.

Orodisperzní lékové formy umožňují snadné užívání osobám s obtížným polykáním, osobám, které polykání tablet odmítají (děti, geriatričtí a psychiatričtí pacienti), ale i pacientům s omezením příjmu tekutin (renální selhání, léčba enurézy/nykturie). Tato léková forma zajišťuje také rychlejší absorpci aktivní látky a zvyšuje spokojenost a compliance pacientů.

(zza)

Zdroj: Sastry S. V., Nyshadham J. R., Fix J. A. Recent technological advances in oral drug delivery – a review. Pharm Sci Technolo Today. 2000; 3 (4): 138–145.

 Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie Psychiatrie
Nejnovější kurzy
Poruchy kognitivních funkcí
Autoři: doc. MUDr. Roman Jirák, CSc.

Farmakoterapie demence a kognitivních poruch
Autoři: Prim. MUDr. Vanda Franková

Rizikové faktory Alzheimerovy choroby: “Dostanu Alzheimerovu nemoc?”
Autoři: MUDr. Ladislav Pazdera

Geriatrický pohled na problematiku demence
Autoři: doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.

Terapie demencí - kurz pro praktické lékaře
Autoři: doc. MUDr. Roman Jirák, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se