Memantin v kombinaci s donepezilem prokázal účinek proti stárnutí hippokampálních PC12 buněk v animálním modelu Alzeimerovy nemoci

16. 3. 2016

Tým japonských vědců si stanovil za cíl prozkoumat efekt memantinu na glutamátem indukované stárnutí hippokampálních buněk PC12 v buněčné kultuře a na animálním modelu. Z výsledků studie vyplývá, že inhibice receptorů NMDA memantinem vede ke snížení aktivity neuronální syntázy oxidu dusnatého (nNOS), což má příznivý efekt na redukci změn asociovaných se stárnutím způsobených glutamátem. Účinek je ještě možné zvýšit přidáním donepezilu. Studie tak přispívá k objasnění účinku léků ze skupiny kognitiv, které jsou s příznivým efektem používány v léčbě Alzheimerovy nemoci.

Inzerce

Alzheimerova nemoc (AD) je neurodegenerativní choroba charakterizovaná kognitivní dysfunkcí. Patofyziologie AD významně souvisí s akumulací β-amyloidu, roli v procesu poruchy paměti ovšem hraje i glutamát, který působí toxicky na buňky PC12, jež se nacházejí v hippokampu. Glutamát je hlavní excitační aminokyselina CNS a hraje významnou roli v procesech synaptické plasticity související s pamětí a učením. Memantin je nízkoafinitní nekompetitivní antagonista glutamátových receptorů NMDA. Tým japonských vědců si stanovil cíl prozkoumat efekt memantinu na glutamátem indukované stárnutí buněk PC12.

Synergický efekt zpomaluje neuronální stárnutí

Glutamát je vlivem působení na nNOS známým stimulátorem produkce NO a kyslíkových radikálů. Memantin naopak působení nNOS blokuje. V kultuře buněk PC12 byly prostřednictvím působení glutamátu experimentálně indukovány změny spojené s buněčným stárnutím. V buňkách došlo k poklesu proteinu SIRT1 a zvýšení exprese proteinu p53. Léčba memantinem vedla k vyrovnání glutamátem indukovaných změn SIRT1 a p53. 

Japonští vědci také zkoumali efekt kombinace memantinu a donepezilu. Po přidání donepezilu k memantinu popisují aditivní efekt − vliv na zpomalení neuronálního stárnutí buněk PC12. 

Myší model

Testování efektu memantinu na zlepšení kognitivních funkcí vědci zkoumali i na myším modelu Alzheimerovy nemoci. Jednalo se o speciálně geneticky upravené myši SAMP8, které jsou používány v experimentech modelujících Alzheimerovu nemoc. V Morrisově vodním bludišti měly myši SAMP8 výrazně snížený výkon oproti běžným myším. Po podání memantinu se jejich výkon zlepšil. V hippokampech myší rovněž došlo k výraznému snížení změn způsobených oxidativním stresem.

Závěr

Studie podporuje názor, že memantin v kombinaci s donepezilem hrají klíčovou roli ve zpomalení procesů spojených s neuronálním stárnutím.

(zzka)

Zdroj: Ota H., Ogawa S., Ouchi Y, Akishita M. Protective effects of NMDA receptor antagonist, memantine, against senescence of PC12 cells: a possible role of nNOS and combined effects with donepezil. Exp Gerontol 2015 Dec; 72: 109−116; doi: 10.1016/j.exger.2015.09.016.Štítky
Geriatrie a gerontologie Neurologie Psychiatrie
Nejnovější kurzy
Poruchy kognitivních funkcí
Autoři: doc. MUDr. Roman Jirák, CSc.

Farmakoterapie demence a kognitivních poruch
Autoři: Prim. MUDr. Vanda Franková

Rizikové faktory Alzheimerovy choroby: “Dostanu Alzheimerovu nemoc?”
Autoři: MUDr. Ladislav Pazdera

Geriatrický pohled na problematiku demence
Autoři: doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D.

Terapie demencí - kurz pro praktické lékaře
Autoři: doc. MUDr. Roman Jirák, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se