Vyzkoušeli jste již novou aplikaci pro nutriční screening?

16. 4. 2021

Nutriční screening je důležitým nástrojem pro terapii a prevenci malnutrice. Provedení základního screeningu je však často opomíjeno, a to například z časových důvodů. Naštěstí díky moderním technologiím není nutné vyplňovat papírové dotazníky a následně počítat rizikové skóre. Validované screeningové dotazníky jsou k dispozici na internetu i mobilních telefonech, díky čemuž je můžete mít vždy při ruce. Jednou z takových aplikací obsahujících validované nutriční dotazníky je NutriApp.

Úvod

Aplikace NutriApp dostupná pro Apple i Android byla vytvořena za účelem rychlého a jednoduchého screeningu pacientů s možným rizikem malnutrice či sarkopenie. Aplikace využívá celkem 3 validované screeningové dotazníky pro zhodnocení a identifikaci rizika malnutrice, a to konkrétně NRS, SARC-F a 'MUST'. Mobilní aplikace je dostupná zdarma a je určená pouze pro odborníky ve zdravotnictví, což je nutné potvrdit při spuštění aplikace. Dobrou zprávou pro jazykově méně zdatné je dostupnost aplikace v českém i slovenském jazyce.

Screening s aplikací NutriApp

S aplikací NutriApp můžete provést nutriční screening v 5 jednoduchých krocích. Pro screening budete potřebovat základní informace o pacientovi (pohlaví, věk, hmotnost a výšku). Po zadání těchto údajů Vás již aplikace intuitivně provede Vámi vybraným screeningem, který vyhodnotí a navrhne případnou intervenci. Výsledky je možné vytisknout nebo odeslat na e-mail. Skutečnou předností této aplikace jsou rychlost a jednoduchost. Celý proces vyhodnocení rizika u konkrétního pacienta zabere obvykle 1–3 minuty (podle výběru dotazníku).

Aplikaci si můžete stáhnout pomocí QR kódů níže, stačí na ně pouze namířit fotoaparát mobilního telefonu.

Praktický webinář

Více informací o důležitosti nutričního screeningu, jeho formách a praktických tipech naleznete v krátkém webináři na téma „Nutriční screening jako klíč ke komplexní léčbě – jednoduše a efektivně“, kterým Vás provede MUDr. Michal Tichý, Ph.D., MPH, z gastroenterologického oddělení Krajské zdravotní a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a jehož součástí je představení aplikace NutriApp. Webinář můžete zhlédnout zde.

Zdroj: Cederholm T., Barazzoni R., Austin P. et al. ESPEN guidelines on definitions and terminology of clinical nutrition. Clin Nutr 2017; 36 (1): 49–64, doi: 10.1016/j.clnu.2016.09.004.

CZ-N/A-2100013Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se