#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Děsí vás návrat do práce? Naučte se relaxovat i tam

11. 8. 2015

Dovolená se pomalu chýlí ke konci a pracovní povinnosti se začínají hlásit o slovo. Návrat do stresem nabitého zaměstnání nebývá lehký, obzvláště po delším volnu. Jeden recept na snadnější aklimatizaci však existuje – naučte se používat relaxační techniky.

Stres je nezbytná součást života. Vypjaté situace totiž podněcují kreativitu, zlepšují učení a v dřívějších podmínkách byly nezbytné k přežití. V současné době se bohužel míra napětí vymyká kontrole. Prospěšný lehčí tlak se tak proměňuje v drtivý nátlak, který je potřeba zmírňovat pravidelnou relaxací. Velká část lidí si pod tímto pojmem představí sledování oblíbených televizních pořadů po návratu z práce. Tento způsob oddychu však není dostačující a pro zdraví organismu ani nejvhodnější. Relaxovat totiž můžete i během práce – a opravdu se nejedná o žádný výmysl. Ulevit mysli i tělu dokážou jednoduché techniky, které můžete provozovat i při krátké pauze na kávu.

Zkuste hluboké dýchání

Hluboké dýchání je jednoduchou, ale zároveň účinnou formou relaxace. Tuto meditační techniku navíc můžete provozovat úplně kdekoliv, takže budete mít stres vždy pod kontrolou. Vše, co potřebujete, je pohodlné místo a pár minut volného času. Klíčem k úspěšnému zvládnutí této metody je hluboké břišní dýchání, které vám umožní nasát do plic maximální množství vzduchu.

  • Pohodlně se usaďte na židli s napřímenými zády a jednu ruku položte na hrudník a druhou na břicho.
  • Zhluboka se nadechněte nosem. Správné dýchání poznáte podle toho, že se bude pohybovat pouze ruka položená na břichu. Ruka na hrudníku by měla vykonávat jenom minimální pohyby.
  • Vydechněte ústy. Snažte se z plic stáhnutím břišních svalů vytlačit co nejvíce vzduchu.
  • Tímto způsobem několik minut pokračujte. Abyste více uvolnili svou mysl, můžete při nádechu a výdechu v duchu počítat.

Vyčistěte si hlavu

Máte přes sebou řadu úkolů a přes množství práce nevidíte ani na konec týdne? Vyzkoušejte se oprostit od minulosti i budoucnosti a soustřeďte se na přítomnost.

  • Najděte si tiché a klidné místo a pohodlně se usaďte.
  • Přestaňte myslet na to, co vás čeká, a soustřeďte se na určitou věc. Může se jednat o jakýkoliv předmět ve vaší blízkosti nebo o vzpomínku z dovolené či nějaké vysněné místo, kam jste se vždy chtěli podívat.
  • Oči můžete mít otevřené nebo zavřené, to záleží na vás.
  • Pokud myšlenky začnou utíkat směrem k pracovním povinnostem, znovu se začněte soustředit na pomyslný bod. Chcete-li zapojit všechny smysly, zkuste si vybavit vůně, zvuky nebo příjemné pocity.

Stres je s dnešní dobou neodmyslitelně spjat. I během pracovního vytížení je však třeba alespoň chvíle oddychu. Nadměrné napětí totiž způsobuje řadu psychických i fyzických zdravotních potíží. Příkladem mohou být deprese, úzkosti, infarkt myokardu, mozková mrtvice, nebo dokonce nádorové bujení. S odbouráváním nadbytečného tlaku tak můžete začít i během pracovní přestávky. Využít lze výše zmíněné techniky nebo si vybudovat vlastní efektivní způsob relaxace.

(holi)

Zdroj:
www.helpguide.org



Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#