Gaucherova choroba

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 25. 2. 2015
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Pacienta s Gaucherovu chorobou, i když je nejčastějším lyzosomálním střádavým onemocněním, nepotká většina lékařů ani jednou za 10 let. A může se stát, že na toto onemocnění lékaři v prvním kontaktu nemyslí a postižený jedinec proplouvá roky v ambulancích pod různými diagnózami a není řádně léčen. Cílem kurzu je upozornit na tuto raritní diagnózu, na kterou bychom měli více myslet v diferenciální diagnostice hepatosplenomegalie a trombocytopenie, zvláště ve všech neujasněných případech.

Na základě úspěšného pilotního diagnostického projektu Gaucherovy nemoci, řešeného našimi kolegy v Itálii pod vedením paní prof. Cappellini, jsme se rozhodli realizovat podobný projekt i v našich podmínkách. Aktivní vyhledávání pacientů s Gaucherovou nemocí dává dětským i dospělých pacientům šanci na včasnou a odpovídající léčbu, která předejde vážným komplikacím a omezením kvality jejich života.

Proto jsme připravili tento cvičební text a sadu testovacích otázek, které by měly osvěžit danou problematiku. Domníváme se, že může pomoci nejenom studentům medicíny a mladým začínajícím lékařům, ale i širokému spektru lékařů od praktických lékařů, pediatrů, po specialisty v oborech ortopedie, gastroenterologie, neurologie či hematologie.

Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc., Přednosta Kliniky hematoonkologie FN Ostrava a a LF Ostravské univerzity


Autor kurzu: 
MUDr. Lukáš Stejskal Medailonek autora kurzu
MUDr. Lukáš Stejskal promoval v roce 1999 na 2. lékařské fakultě UK v Praze. Po ukončení studia nastoupil na interní oddělení a později do roku 2013 pracoval na hematologicko-transfúzním oddělení Orlickoústecké nemocnice. Od února 2014 se ve fakultní nemocnici Ostrava na hematoonkologické klinice, mimo jiné, věnuje jako hlavní řešitel projektu Screeningu Gaucherovy choroby v Moravskoslezském kraji. Je členem České hematologické společnosti a České pracovní skupiny pro Ph-negativní myeloproliferativní onemocnění.
Odborná garance: Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se