Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi

Předpokládaný čas: 60 minut
Ohodnoceno: 4 kredity ČLK, 2 kredity SLK, 1 kredit SLK, 2 body ČLnK
Datum publikace: 22. 6. 2021
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

4 kredity ČLK – absolvování na min. 80 % max. 3 pokusy 2 kredity SLK – absolvování na min. 80 % max. 1 pokus 1 kredit SLK – absolvování na min. 60 % max. 1 pokus 2 body ČLnK – absolvování na min. 70 % max. 3 pokusy
Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Vyjádření garantky k doškolovacímu kurzu o výzkumu a účinnosti thiamidolu (dr. Kolbe) a o hyperpigmentacích (prof. Passeron):

Dr. Ludger Kolbe se v první přednášce zabývá různými fototypy kůže. Zamýšlí se nad otázkou jak redukovat zvýšenou pigmentaci. Zmiňuje výhody i nevýhody peelingu nebo hydrochinonu. Přednášející je spoluautorem článku o thiamidolu v prestižním odborném periodiku Journal of Investigative Dermatology. Jedná se o první účinný a bezpečný inhibitor lidské tyrosinázy, který dokáže redukovat pigmentace v obličeji, zesvětlit stařecké skvrny, ale též eliminovat pozánětlivé hyperpigmentace. A pokud vás zajímá, proč byl komentář k jeho článku nazván „Příště si schovejte houby na pizzu“, sledujte video až do konce.

Druhé video profesora Thierryho Passerona z univerzitní nemocnice v Nice je zaměřeno více prakticky. Přednášející v něm představuje algoritmus, podle něhož lze postupovat při diagnostice hyperpigmentací. Zmiňuje, že do definování odstínu barvy kůže je zapojeno 170 genů, jedná se tedy o velmi komplexní jev. Významná část přednášky je věnována léčbě melasmatu. Do prevence relapsu této obličejové hyperpigmentace je nutné kromě UVA a UVB fotoprotekce zapojit i ochranu před vysokoenergetickým viditelným světlem. Schéma jak postupovat při managmentu péče o pacienty s melasmatem z „francouzské kuchyně“ je přehledné a inspirativní.

Obě přednášky jsou na výborné odborné úrovni a mohou být přínosem jak pro dermatology, tak také pro střední zdravotnický personál, který se zabývá řešením hyperpigmentací v praxi.

doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.
Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FNKV, Praha


Autor kurzu: 
dr. Ludger Kolbe
Autor kurzu: 
dr. Thierry Passeron, MD, PhD
Odborná garance: doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.
Partner sekce beiersdorf logo
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se