Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2018; 157: 55
Kategorie: Úvodník

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

problematikou bolesti navazujeme na téma letošního prvního čísla. Ovšem léčba bolesti není jen velmi důležitou součástí paliativní péče, její zásady a možnosti by měli znát lékaři téměř všech oborů klinické medicíny. Proto jsme rádi, že můžeme uveřejnit texty obecněji zaměřené na patofyziologii, na dva základní typy analgetik a konečně na nejednoduchou oblast bolestí zad.

Chtěl bych vás však upozornit i na další příspěvky, především na přehledový článek našeho předního genetika profesora Radima Brdičky o možnostech úprav genomu metodou CRISPR. Vývoj v této oblasti je extrémně rychlý, ale jak se můžete sami přesvědčit, autor dokázal zapracovat i jen pár týdnů staré informace o použití této metody k „opravě“ poruchy sluchu novorozenců (publikováno v New England Journal of Medicine 28. března 2018) a nadějích na ovlivnění amyotrofické laterální sklerózy (tamtéž 12. dubna).

Dokonce si dovolím tvrdit, že aktuálnost je v současné době největší devízou ČLČ. Plánované tematické články publikujeme většinou do 6 týdnů od obdržení rukopisu, takže skutečně záleží jen na autorech, aby vám, čtenářům, poskytli ty nejnovější relevantní poznatky ze svých oborů.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se