Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Vliv užívání kokainu na výsledky léčby opiátové závislosti u pacientů léčených buprenorfinem/naloxonem

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 10.4.2010

Vliv užívání kokainu na výsledky léčby opiátové závislosti u pacientů léčených buprenorfinem/naloxonem

Je již dobře známo, že užívání kokainu u pacientů léčených metadonem bývá spojeno s horšími výsledky léčby. Avšak souvislost mezi užíváním kokainu a terapií buprenorfinem v kombinaci s naloxonem nebyla dosud zcela objasněna. Právě proto se tato problematika stala předmětem studie vědců z Yale University School of Medicine v Connecticutu.

Autoři se ve své studii pokusili objasnit, nakolik užívání kokainu (a to jak na začátku, tak i v průběhu léčby) ovlivňuje úspěšné dokončení léčby a nakolik souvisí s výsledky toxikologického vyšetření moči. Do této 24týdenní studie s primární terapií buprenorfinem/naloxonem bylo zařazeno celkem 162 pacientů.

Pacienti s negativními nálezy metabolitů kokainu v moči v době zahájení studie byli srovnáváni s těmi, u kterých bylo naopak toxikologické vyšetření moči na přítomnost metabolitů kokainu pozitivní. Pacienti s negativní toxikologií setrvali v terapii déle (18,3 vs. 15,8 týdne, p = 0,04), vyšší procento těchto pacientů kompletní 24týdenní léčbu zdárně ukončilo (50 % vs. 33 %, p = 0,04) a vyšší procento vykazovalo také negativní nálezy opioidů v moči (47 % vs. 34 %, p = 0,02).

Stejně tak byli srovnáváni pacienti s negativními nálezy metabolitů kokainu v moči v průběhu studie s těmi, u kterých byla toxikologie moči pozitivní. Rovněž v této skupině setrvali pacienti s negativní toxikologií ve studii déle (19,0 vs. 16,5 týdne, p = 0,003), vyšší procento jich také 24týdenní léčbu úspěšně dokončilo (60 % vs. 30 %, p < 0,001) a vykazovalo negativní nález opioidů v moči (60 % vs. 30 %, p < 0,001).

Závěrem lze shrnout, že užívání kokainu jak v začátku, tak i v průběhu léčby je u pacientů léčených buprenorfinem/naloxonem spojeno s horšími terapeutickými výsledky, a proto je velice důležité se na obě tyto skupiny cíleně zaměřit.

(mik)

Zdroj: Am J Addict 2009;19:53–58.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nefatální předávkování heroinem: výsledky z Austrálie

Téměř každý z pacientů závislých na opioidech si alespoň jednou za svůj drogový život zažil stav, kdy byl na pokraji předávkování. Naštěstí ale u většiny narkomanů tato příhoda neskončila smrtí.

Srovnání buprenorfinu a metadonu v terapii opiátové závislosti – možné výhody buprenorfinu v terapii kombinované opiátovo-benzodiazepinové závislosti

Metadon a buprenorfin lze v současné době považovat za hlavní reprezentanty substituční terapie pacientů s opiátovou závislostí. Nedávno publikovaná práce britských autorů se pokusila předběžně porovnat účinnost buprenorfinu a metadonu v detoxikační terapii pacientů se závislostí na opiátech.

Udržovací léčba buprenorfinem a metadonem zachovává u osob závislých na heroinu imunitní funkce

Udržovací léčba buprenorfinem a metadonem zachovává u osob závislých na heroinu imunitní funkceVšechny novinky