Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Substituční léčba závislosti na opioidech je přínosem i z hlediska záchytu hepatitidy C

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 9.2.2015

Substituční léčba závislosti na opioidech je přínosem i z hlediska záchytu hepatitidy C

Užívání substituční léčby při závislosti na opioidech zvyšuje záchyt hepatitidy C u osob zneužívajících injekční drogy. Ukázala to právě publikovaná studie australských autorů.

Záchyt hepatitidy C je u osob závislých na injekčních drogách stále nedostatečný. Zlepšení této situace je vzhledem ke stoupající morbiditě a mortalitě související s tímto onemocněním u drogově závislých velmi žádoucí.

Cílem autorů této studie bylo zhodnotit vliv užívání substituční léčby závislosti na opioidech na záchyt hepatitidy C. Propojili údaje, které se běžně zaznamenávají při zahájení substituční léčby, a údaje o nově ohlášených případech hepatitidy C. Poté porovnali podíl nahlášených případů hepatitidy C u osob závislých na injekčních drogách během substituční léčby a v období bez této léčby.

Po úpravě na pohlaví, věk a kalendářní období ukázaly výsledky významně vyšší podíl případů nově nahlášené hepatitidy C při substituční léčbě než v období bez léčby s poměrem 1,91 (95% interval spolehlivosti 1,86–1,97). Tento jev se opakoval během několika období substituční léčby.

Jak autoři uzavřeli, screening hepatitidy C během substituční léčby závislosti na opioidech zvyšuje záchyt této infekce u osob závislých na injekčních drogách.

(zza)

Zdroj: Larney S., Grebely J., Falser M., et al. Opioid substitution therapy is associated with increased detection of hepatitis C virus infection: A 15-year observational cohort study. dDrug Alcohol Depend. 2015 Jan 5. pii: S0376-8716(14)02007-9. doi: 10.1016/j.drugalcdep.2014.12.027. [Epub ahead of print]

 

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,9/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dostatečné dávkování substituční léčby závislosti na opioidech zvyšuje její přínos

Substituční léčba závislosti na opioidech vyššími dávkami buprenorfinu/naloxonu (nad 15 mg/den) byla spojena s delší dobou setrvání v léčbě a nižšími náklady na zdravotní péči i přes vyšší výdaje za léčivo.

Vyšší cena buprenorfinu ve vězení dokládá jeho vyšší zneužitelnost oproti kombinaci buprenorfin/naloxon

Zdá se, že kombinovaný přípravek pro substituční léčbu závislosti na opioidech obsahující buprenorfin/naloxon má menší potenciál zneužívání než přípravek obsahující pouze buprenorfin. Ukazuje to nižší cena kombinovaného přípravku v britských věznicích.

Každý pátý ukrajinský vězeň je HIV pozitivní

Průzkum provedený na Ukrajině ukázal, že 19 % vězňů, kteří měli být brzy propuštěni z vězení, mělo pozitivní výsledek testu na HIV, přičemž polovina z nich o své HIV pozitivitě nevěděla. Užívání injekčních drog bylo jedním z faktorů, které pozitivně korelovaly s HIV pozitivitou. Výsledky této studie ukazují na urgentní potřebu rutinního testování vězňů na HIV a zvýšení dostupnosti substituční léčby závislosti na opioidech a antiretrovirové léčby ve věznicích.Všechny novinky