Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Léčba opiátové závislosti pomocí kombinace buprenorfin–naloxon v primární péči

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 19.2.2010

Léčba opiátové závislosti pomocí kombinace buprenorfin–naloxon v primární péči

Možnost ambulantní terapie pacientů závislých na opiátech pomocí kombinace buprenorfin–naloxon byla ve Spojených státech amerických schválena v roce 2002. Přesto zatím nebyla úspěšnost ambulantní léčby uspokojivě zkoumána a zdokumentována. Tento nedostatek se pokusili odstranit američtí vědci, kteří svou studii publikovali v odborném medicínském časopise Annals of Family Medicine.

Američtí vědci z Harvard Medical School/Cambridge Health Alliance ve své studii zkoumali účinnost a praktičnost léčby závislosti na opiátech pomocí kombinace buprenorfin–naloxon. Celkem se kohortové studie zúčastnilo 99 závislých pacientů podstupujících odvykací terapii, kteří medikaci v podobě kombinace buprenorfin–naloxon získávali na dvou různých místech. Jedním z nich byla klinika, druhým pak ordinace praktického lékaře. Průměrný věk respondentů byl 33 let, průměrná doba odvykání byla 105 dní a průměrně podávaná stabilizační dávka buprenorfinu 15 mg.

U účastníků studie bylo po dobu šesti měsíců sledováno dodržování léčby, zřeknutí se drog (pomocí pravidelných vyšetření moči), pravidelně byli vyšetřováni i fyzikálně a pomocí různých dotazníků. Ty zkoumaly například sociální skupiny závislých, jejich postavení ve skupině, zdravotní pojištění atd. Výsledky byly následující.

Jak se ve studii ukázalo, celkem 54 % účastníků studie vydrželo abstinovat po dobu půl roku, přičemž pravidelně užívali substituční léčbu. Nepodařilo se ovšem prokázat žádnou signifikantní korelaci mezi abstinencí a místem výdeje substituční terapie, mírou abstinence, sociálním postavením nebo dávkou buprenorfinu–naloxonu. Abstinenci se ale více dařilo dodržovat pacientům, kteří si hradili vyšší soukromé zdravotní pojištění a léčili se déle.

Američtí vědci tedy zjistili, že ambulantní terapie pro pacienty závislé na opiátech je velmi bezpečná a může být účinně podávána i v ordinacích praktických lékařů. Proto by se v budoucnu mohla tato specifická klientela praktických lékařů i nadále bezpečně rozrůstat, což by ulevilo specializovaným centrům a klinikám.

(kam)

Zdroj: Mintzer I. L.,et al.: Treating opioid addiction with buprenorphine-naloxone in community-based primary care settings. Ann Fam Med 2007 (Mar–Apr); 5 (2): 146–150.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Naloxonem je možné zvrátit buprenorfinem indukovanou respirační depresi

To, že některé přípravky používané v odvykací léčbě pacientů závislých na opiátech mohou způsobit respirační depresi, je známá věc. Jedním z těchto přípravků je i buprenorfin, jehož účinky na dýchací centrum lze ale zvrátit podáváním naloxonu.

Dostupnost léčby závislosti

Jakkoliv je léčba závislosti na různých látkách rozvinutá, může být vzhledem ke své ceně pro řadu pacientů obtížně dostupná. A právě dostupnost jednotlivých léků sloužících jako substituční terapie se pokusili ve své studie publikované v odborném časopise Journal of Substance Abuse Treatment osvětlit vědci z Brandeis University v americkém Walthamu.

Data nepodporují buprenorfin jako lék první volby závislých na opiátech: oponenti pro švédskou studii

Možností, jak léčit pacienty závislé na opioidech, je několik. Názory na účinnost a vhodnost indikace jednotlivých substitučních přípravků se ale velmi liší. Před nedávnem proto došlo na stránkách odborného medicínského časopisu The American Journal of Psychiatry ke zpochybnění výzkumu, který jako lék první volby rozhodně nedoporučoval metadon.Všechny novinky