Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Expozice buprenorfinu v mateřském mléce neměla nepříznivý vliv na prospívání novorozenců

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 24.2.2014

Expozice buprenorfinu v mateřském mléce neměla nepříznivý vliv na prospívání novorozenců

V malé studii na 7 kojených novorozencích matek se substituční léčbou buprenorfinem nebyl během 4 týdnů po porodu zjištěn žádný nepříznivý vliv na prospívání, spánek, krmení, vyměšování či barvu kůže.

Vhledem k nedostatku údajů o vlivu substituční léčby matek buprenorfinem na prospívání kojených dětí po propuštění z porodnice uspořádali australští autoři studii věnovanou této problematice. Na základě vyšetření i zdravotní dokumentace sledovali krmení, spánek, barvu kůže, hydrataci, vyměšování a skóre abstinence novorozenců (Neonatal Abstinence Score). Čtyři ze sledovaných novorozenců byli kojeni plně a tři byli dokrmováni v rozsahu 260 až 700 ml/24 hodin.

Výsledky publikované v lednu 2014 ukázaly, že děti dobře prospívaly, režim spánku byl normální s dobou spánku po krmení 1,55–3,33 hodiny (střední hodnota 2,12 hodiny), barva kůže byla také normální a 2 matky vyjádřily malé obavy týkající se vyměšování.

Tato malá studie neodhalila žádné nežádoucí účinky u novorozenců vystavených buprenorfinu cestou mateřského mléka po dobu 4 týdnů po porodu. Výsledky je třeba ověřit v rozsáhlejší studii.

(zza)

Zdroj: Gower S. et al. The Wellbeing of Infants Exposed to Buprenorphine via Breast Milk at 4 Weeks of Age. J Hum Lact. – publikováno online 7. ledna 2014; doi: 10.1177/0890334413517748

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Substituční léčba buprenorfinem v komunitním centru

Americká retrospektivní studie ukázala, že buprenorfin v léčbě závislosti na opioidech lze úspěšně používat i v rámci péče v komunitním centru, a to s vysokým podílem dosažené abstinence a dodržování substituční léčby. Zhruba polovina klientů úspěšně přešla na ambulantní léčbu buprenorfinem.

Cefalosporiny dle studie snižují craving u závislých na kokainu

Nedávno provedená americká studie přinesla nová zjištění týkající se drogových závislostí. GLT1, transportní protein glutamátu v mozku, podle ní hraje významnou roli v mechanismu vzniku bažení po kokainu.

Buprenorfin při léčbě závislosti na opiátech na předpis

Iniciální detoxifikační režim pomocí buprenorfinu (Subutex) pomohl více než polovině jedinců závislých na opiátech na předpis dosáhnout abstinence. Počet abstinujících jedinců se při kontrole 12. týden studie stabilizoval na 50 %.Všechny novinky