Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Cefalosporiny dle studie snižují craving u závislých na kokainu

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 31.1.2014

Cefalosporiny dle studie snižují craving u závislých na kokainu

Nedávno provedená americká studie přinesla nová zjištění týkající se drogových závislostí. GLT1, transportní protein glutamátu v mozku, podle ní hraje významnou roli v mechanismu vzniku bažení po kokainu.

Pokles tvorby GLT1 zvyšuje craving

Studie publikovaná v medicínském časopise The Journal of Neuroscience odhalila spojitost mezi po odnětí kokainu vzniklým poklesem produkce GLT1 v nucleus accumbens, označovaném také jako „centrum odměny“, a zintenzivněním abstinenčních příznaků u laboratorních myší závislých na kokainu. Pokud je ale pokusným zvířatům podáván ceftriaxon, antibiotikum z řady cefalosporinů užívané například při léčbě meningitidy, tvorba GLT1 ve jmenované oblasti mozku během abstinence naopak vzrůstá a současně klesá intenzita bažení po návykové látce.

Ceftriaxon u laboratorních myší tlumí bažení

Craving po návykové látce závisí podle autora studie profesora George Rebeca na uvolňování neurotransmiteru glutamátu v mozku. To je vyvoláno působením podnětů asociovaných s užíváním drog, a to i přesto, že droga samotná nemusí být v tu chvíli k dispozici. Abstinující laboratorní myši vykazovaly craving při vystavení podnětům dříve spojeným s podáním drogy. Po podání ceftriaxonu však u nich k rozvoji bažení následovaného hledáním kokainu nedošlo.

Analogie u jiných návykových látek?

Zda je mechanismus snížení produkce GLT1 zapříčiněný předchozí opakovanou expozicí kokainu, který při nedostatku drogy vede ke cravingu, obdobný pro další návykové látky, dosud není zcela zřejmé. Zdá se však, že ceftriaxon svým působením na množství tohoto transportního proteinu a následně také hladinu glutamátu tlumí bažení rovněž u alkoholové závislosti, alespoň tedy u laboratorních myší.

Úkolem dalšího zkoumání je mimo jiné ověřit, jestli je aplikace ceftriaxonu účinná v prevenci relapsu užívání kokainu či jiných drog u lidí, jak dlouho tento efekt trvá a zda tlumí rovněž bažení vyvolané stresem či přímou expozicí návykové látce.

(veri)

Zdroj: Fischer K. D., Houston A. C. W., Rebec G. W. Role of the Major Glutamate Transporter GLT1 in Nucleus Accumbens Core Versus Shell in Cue-Induced Cocaine-Seeking Behavior. Journal of Neuroscience 2013; 33 (22): 9319; doi: 10.1523/JNEUROSCI.3278-12.2013

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Buprenorfin při léčbě závislosti na opiátech na předpis

Iniciální detoxifikační režim pomocí buprenorfinu (Subutex) pomohl více než polovině jedinců závislých na opiátech na předpis dosáhnout abstinence. Počet abstinujících jedinců se při kontrole 12. týden studie stabilizoval na 50 %.

Genetické variace v OPRD1 genu a odpověď na léčbu závislosti na opioidech

Farmakologická léčba závislosti na opioidech bohužel není vždy úspěšná. Odpověď se současná věda snaží hledat také pomocí metod genetické diagnostiky.

Ovlivňují klinické charakteristiky pacientů dávku buprenorfinu?

Buprenorfin patří již k zlatému standardu léčby opiátové závislosti. Nicméně určit jeho optimální dávkování není vždy jednoduché a může to být ovlivněno řadou faktorů. Optimalizace dávky by tak mohla zásadním způsobem ovlivnit i výsledky terapie.Všechny novinky