Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Závislosti: Novinky
Standardy substituční léčby
Národní registr - NRLUD
Drogy v ČR
Drogy v Evropě
Drogy ve světě
Další...
 

Ambulantní substituční léčba Suboxonem brání vyčlenění osob dříve závislých na opiátech z normální společnosti

Specializace: adiktologie algeziologie praktické lékařství pro dospělé psychiatrie
Téma: Závislosti

Vydáno: 16.1.2013

Ambulantní substituční léčba Suboxonem brání vyčlenění osob dříve závislých na opiátech z normální společnosti

Psychiatři z Bosny a Hercegoviny oceňují přínos substituční léčby buprenorfinem a naloxonem (Suboxon) u mladých osob závislých na opiátech. Dlouhodobá ambulantní léčba Suboxonem umožňuje účinnou detoxikaci a odvykání, aniž by zbavovala dříve drogově závislé osoby možnosti pracovat a udržovat normální sociální kontakty. Díky tomu nemusejí být drogově závislí jedinci léčení Suboxonem zcela vyřazeni z normální společnosti.

Odvykání závislosti na opiátech vyžaduje dlouhodobou léčbu. Cílem této léčby je nejen psychické a fyzické zdraví závislého a prevence smrtelných následků, ale také prevence sociální izolace, jejímž důsledkem bývá kriminalita, zločiny a násilné činy. Dlouhodobá ústavní péče není v Bosně a Hercegovině v současné době k dispozici. Umístění drogově závislého do trestního nebo nápravného zařízení není ani zdaleka ideální, protože vede ke stigmatizaci a dalšímu sociálnímu vyčlenění těchto osob.

Substituční léčba buprenorfinem a naloxonem umožňuje ambulantní odvykání u osob závislých na opiátech, do kterého jsou zapojeni příbuzní bez drogové závislosti. Tato léčba se vyhýbá ústavní péči a zabraňuje vyčlenění osoby dříve závislé na opiátech z normální společnosti. To významně zvyšuje kvalitu života osob během odvykání a snižuje riziko recidiv.

(zza)

Zdroj: Hasanović M. et al. Medically assisted treatment for opiate addiction - suboxone method as prevention of social exclusion of youth – Tuzla model. Psychiatr Danub. 2012 Oct; 24 Suppl 3: S398–404.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Substituční léčba buprenorfinem a metadonem neprodlužuje upravený interval QT

Norská studie s 80 pacienty v programu léčby závislosti na opiátech ukázala, že buprenorfin v běžně podávaných dávkách a metadon v dávkách do 100 mg/den nevedou k významnému prodloužení upraveného QT intervalu na EKG.

Substituční léčba snižuje riziko přenosu infekce HIV u injekčních narkomanů

Udržovací substituční léčba závislosti na opiátech snižuje riziko přenosu HIV u osob, které užívají injekční drogy, a to o více než polovinu.

Prodloužení QT intervalu při odvykací terapii metadonem a buprenorfinem

Metadon a buprenorfin jsou látky běžně používané v léčbě opiátové závislosti. Výsledky některých studií naznačují, že odvykací terapie metadonem může být spojena s rizikem prodloužení QT intervalu a vzniku ventrikulárních arytmií typu torsade de pointes, zatímco žádné takové riziko nebylo pozorováno u terapie buprenorfinem.Všechny novinky