Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Záněty dutiny ústní a krku: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Benzydamin nezabíjí jen bakterie

Specializace: farmaceutický asistent farmacie otorinolaryngologie stomatologie
Téma: Záněty dutiny ústní a krku

Vydáno: 10.10.2017

Benzydamin nezabíjí jen bakterie

Benzydamin je známý především jako látka používaná k léčbě bolesti v krku a k ženské hygieně. Jeho antimikrobiální účinnost jej ovšem předurčuje k daleko širšímu využití.

Úvod

Benzydamini hydrochloridum není jen prostá dezinfekce, jak by se vzhledem k obvyklé indikaci mohlo zdát, ale především léčivo patřící mezi nesteroidní antiflogistika. Od ostatních látek užívaných k terapii zánětů sliznic se liší svým komplexním účinkem. Působí nejen analgeticky a protizánětlivě, ale lokálně anesteticky a antimikrobiálně, což mu poskytuje široké možnosti využití v ORL a stomatologii.

Jaký antimikrobiální účinek můžeme od benzydaminu čekat?

Odpověď na tuto otázku zná jen málokdo, přestože byla publikována už před lety. Citlivost typových kmenů a několika izolátů tehdy byla zkoumána tradiční metodou kultivace v médiu obsahujícím vzestupnou řadu koncentrace benzydaminu. Výsledkem je minimální inhibiční koncentrace (MIC), která je tím nižší, čím je mikrob citlivější. Citlivému mikroorganismu totiž stačí nízká koncentrace zkoumané látky k inhibici růstu.

Graf: MIC benzydaminu u testovaných mikrobů

Shrnutí a závěr

Můžeme tedy shrnout, že ze studovaných vzorků měl benzydamin největší citlivost u Streptococcus pyogenes a dobrý účinek měl i u dalších bakterií, pouze u Neisseria meningitidis a Pseudomonas aeruginosa byl slabší. Oportunní patogen Aspergillus niger se pak ukázal jako necitlivý vůči jeho antimikrobiálnímu působení, což se dalo vzhledem k obecným vlastnostem plísní předpokládat.

K působení benzydaminu navíc podle této studie stačí krátký čas, což zvyšuje komfort při jeho užívání. Tyto jeho charakteristiky jsou velmi slibné, proto by neměl být opomíjen.

(pez)

Zdroj: Fanaki N. H., el-Nakeeb M. A. Antimicrobial activity of benzydamine, a non-steroid anti-inflammatory agent. J Chemother 1992; 4 (6): 347−352.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky