Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Revamil v léčbě popálenin

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 10.9.2017

Revamil v léčbě popálenin

Použití vlhkého krytí na bázi sterilního lékařského medu k léčbě chronických a špatně se hojících ran je již mnoho let známé a používané. Cílem izraelské studie bylo ověřit hypotézu, že produkty na bázi medu by mohly mít přínos i v léčbě popálenin.

Hypotéza

Východisky pro základní hypotézu této studie byly dva předpoklady: Medem impregnovaná gáza nebude adherovat k povrchu popáleniny. A med díky svému antibakteriálnímu efektu, hyperosmolaritě a dalším vlastnostem pozitivně přispěje k procesu hojení.

Metodika a průběh studie

Pro krytí ran bylo použito vlhké krytí ve formě impregnované gázy Revamil Wound Dressing. V případě potřeby ovšem pacientům byla podávána i antibiotika a analgetika.

Do studie byli zařazeni pouze nemocní s popáleninami neprostupujícími celou kožní vrstvu. Byly vyřazeni pacienti s alergií na med. Všichni účastníci byli poučeni o způsobu a průběhu terapie a podepsali informovaný souhlas. Byli léčeni krytím Revamil se sekundárním pěnovým obvazem. Obvaz byl měněn 2–3× týdně, dokud nedošlo k uzdravení nebo dokud nebyla odpověď na léčbu shledána nedostatečnou a nedošlo ke změně terapie.

Sledovaní pacienti a výsledky léčby

Do studie byli zařazeni 4 pacienti: 1 žena a 3 muži. Příčinami popálení byly opaření horkou vodou, popálení horkým jídlem, opaření vroucím olejem a výbuch kanystru s benzinem. Popáleniny se nacházely v oblasti rukou, obličeje a dolní končetiny.

U 3 pacientů bylo dosaženo kompletního zhojení v rozmezí 13–47 dnů, po 5–20 převazech. Jeden pacient si v průběhu léčby stěžoval na bolestivost po překrytí obvazem Revamil a byl převeden na léčbu krémem se sulfadiazinem stříbrným. Jeden pacient, který měl zasažené obě ruce, byl na jedné ruce léčen Revamilem a na druhé sulfadiazinem stříbrným. Ruka léčená Revamilem se hojila lépe, proto byl po 8 dnech Revamil nasazen i na druhou ruku. Ruka léčená Revamilem od počátku se zhojila s lepším výsledným stavem kůže.

 

Obr.: Hojení popáleniny s použitím impregnované gázy Revamil Wound Dressing: počáteční stav, stav po 14 dnech léčby, stav po 33 dnech léčby

Závěr

Vlhké krytí na bázi medu se v léčbě popálenin osvědčilo, a lze jej proto doporučit pro léčbu povrchových popálenin a popálenin nepostihujících celou kožní vrstvu.

(norg)

Zdroj: Wanszelbaum A. Honey gauze used for treating and healing burns. Dostupné na: www.biologiq.nl/UserFiles/Honey gauze Revamil used for treating and healing burns -  dr Wanszelbaum.pdf 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání superoxidovaného roztoku a povidonum iodinatum v péči o bércové vředy

Bércové vředy postihují přibližně 15 % pacientů s diabetem. Riziko amputace končetiny kvůli bércovému vředu je u diabetiků až 40× vyšší než u ostatních pacientů. I proto je volba vhodné péče o rány u diabetiků klíčová. Na srovnání účinků superoxidovaného roztoku a jodovaného povidonu u diabetiků se zaměřila studie v univerzitní nemocnici v indickém městě Vijayawada.

Hydrofilní gel na bázi medu v terapii chronických a infikovaných ran

Antibakteriální a protizánětlivé účinky medu byly známy již ve starověkém Egyptě, podstatu jeho působení se však podařilo poodhalit až v roce 1963 s objevem enzymu glukózooxidázy. V současné době se přípravky na bázi medu stále častěji využívají pro ošetřování všech typů ran. Jedním z takových přípravků je hydrofilní gel Revamil.

Využití moderních materiálů z celulózových vláken v terapii akutních i chronických ran

V terapii akutních i chronických ran se s výhodou uplatňuje tzv. vlhké hojení. S pomocí moderních krycích materiálů je v ráně vytvořeno vlhké prostředí, které usnadní vznik granulační tkáně. V následujícím článku jsou shrnuty informace o materiálech vyrobených z modifikovaných celulózových vláken a jejich možné kombinaci s lokálními nesteroidními antirevmatiky pro lepší zvládání bolesti u akutních i chronických ran.Všechny novinky