Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Léčba dekubitů a jiných ran v několika krocích

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 9.7.2016

Léčba dekubitů a jiných ran v několika krocích

Léčba obtížně se hojících ran, jako jsou dekubity, bércové vředy či popáleniny, bývá svízelná. Hojení rány může být podpořeno využitím moderních přípravků s unikátními vlastnostmi.

Microdacyn® Wound Care

Microdacyn představuje superoxidovaný pH-neutrální roztok ultračisté vody vhodný pro ošetření akutních i chronických ran. Užívá se na oplach, postřik a debridement. Vytváří přirozeně vlhké prostředí ve spodině rány, ránu účinně čistí a dekontaminuje, zmírňuje zánět a snižuje riziko opětovné infekce. Umožňuje organismu stimulovat jeho vlastní proces hojení, což vede k rychlejší reparaci tkání. Roztok je nedráždivý, nesenzibilizující, netoxický a necytotoxický. K dispozici je rovněž přípravek ve formě hydrogelu.

Granulox

Granulox je hemoglobinový sprej, který řeší jeden z nejzásadnějších problémů zpomalujících proces hojení rány – lokální hypoxii. Potřeba kyslíku je přitom ve všech fázích hojení ran obzvláště velká z důvodu zvýšené metabolické aktivity. Ke sníženému přívodu kyslíku cévním systémem může také přispívat primární onemocnění, například diabetes mellitus. Exsudát tvořící se v ráně dále znemožňuje průnik kyslíku z vnějšího prostředí. Hemoglobinový sprej se rovnoměrně rozptýlí v exsudátu, váže kyslík z okolního vzduchu a přenáší jej ke spodině rány, odkud dochází k jeho difuzi do buněk. Rána se tak hojí rychleji a délka léčby se zkracuje v průměru o 50 %. Sprej se aplikuje po debridementu a vyčistění rány (např. s využitím Microdacynu). Ránu je nutné krýt prodyšným krytím a obvazovým materiálem.

Granulox (kód 017131) je nyní hrazen ve výši 75 % ceny pro konečného spotřebitele; úhrada podléhá schválení revizním lékařem.

Revamil® hydrofilní gel

Revamil představuje 100% sterilní med určený pro použití v medicíně, který je vhodný pro ošetření všech typů ran. Léčba Revamilem využívá jeho antibakteriálních a protizánětlivých účinků a vlhkého prostředí rány, které navozuje. Při kontaktu s ránou je aktivován enzym glukózooxidáza, který zodpovídá za kontinuální tvorbu velmi malého množství peroxidu vodíku (0,003 %). Tato koncentrace peroxidu vodíku je dostatečně vysoká na to, aby usmrtila patogenní bakterie, avšak nepoškozuje zdravou tkáň, která zůstává nedotčená. Díky činnosti glukózooxidázy vzniká také glukonová kyselina, nejdůležitější organická kyselina v medu, která vytváří v ráně kyselé prostředí (nízké pH). Kyselé prostředí podporuje hojení rány a brzdí růst bakterií. Gel se nanáší na očištěnou ránu (např. po aplikaci Microdacynu).

(veri)

Zdroj: http://acarehealth.cz/cs/wound-care/

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lékařský med: obohacení o antimikrobiální peptidy zvyšuje účinnost vůči patogenům rezistentním na antibiotika

Antimikrobiální lékařský med působí s vysokou účinností jak proti bakteriím citlivým, tak i rezistentním na antibiotika. Je zajímavým prostředkem pro lokální antimikrobiální ošetření rány. Med je ředěn exsudátem rány, rychlá baktericidní aktivita až do vysokého stupně ředění je předpokladem úspěchu jeho aplikace.

Hojení bércového vředu s využitím Microdacyn 60® hydrogelu a Microdacyn 60® roztoku – kazuistika

Microdacyn 60® hydrogel a Microdacyn 60® roztok představují superoxidované produkty, které podporují proces hojení a vytváří přirozeně vlhké prostředí ve spodině rány. Využití těchto produktů v terapii bércového vředu popisuje kazuistika čerpající ze zkušenosti Chrudimské nemocnice.

Kazuistika: Revamil v rámci chronické péče

Následující kazuistika popisuje velmi dobrou zkušenost s použitím Revamilu v terapii chronického vředového onemocnění.Všechny novinky