Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Kazuistika: Použití Revamilu v chronické péči o bércový vřed

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 1.10.2016

Kazuistika: Použití Revamilu v chronické péči o bércový vřed

Následující kazuistika popisuje velmi dobrou zkušenost s použitím Revamilu v terapii chronického vředového onemocnění.

Vstupní data pacientky

Na oddělení dlouhodobé péče byla přeložena 93letá polymorbidní pacientka. Pacientka trpěla silně zarudlým bércovým vředem o délce přibližně 13 cm s povlaky na pravé dolní končetině. Bércový vřed byl nejspíše důsledkem diabetu mellitu II. typu s prokázanými periferními oběhovými komplikacemi. Další přidružená onemocnění pacientky zahrnovala chronickou hypertenzi, generalizovanou aterosklerózu, chronickou ischemickou chorobu srdeční, těžkou obezitu a onemocnění močové soustavy. V minulosti pacientka prodělala mozkový infarkt způsobený neurčenou okluzí nebo stenózou mozkových tepen.

Léčba bércového vředu

Léčba byla zahájena oplachy Dermacynem vždy na 20 minut. Dermacyn je superoxidovaný roztok určený ke snížení mikrobiální zátěže rány. Dále byla rána důsledně převazována za použití Revamilu, a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

Výsledky léčby

Již po 14 dnech ustoupila bolest a pacientce bylo možné vysadit analgetickou léčbu. Postupně docházelo ke zmenšování rány. Za dva měsíce od zahájení léčby byl bércový vřed zcela zhojen.

Revamil

Revamil je hydrofilní gel obsahující sterilní lékařský med. Med je velmi dobře znám pro svůj antibakteriální účinek. Konkrétní mechanismus účinku spočívá v aktivaci enzymu glukózooxidázy při styku Revamilu s vlhkostí rány. Glukózooxidáza pak dává vzniknout malému množství peroxidu vodíku, které je ale dostatečné pro zajištění kontinuálního antibakteriálního efektu. Díky glukózooxidáze vzniká také kyselina glukonová, vytvářející kyselé prostředí, které podporuje hojení rány. Vysoký obsah cukrů v medu pak působí hydrofilně a vzniklé vlhké prostředí stimuluje hojení rány.

Použití Revamilu je snadné: Revamil se nanáší na vyčištěnou ránu, je však možno jej aplikovat i na sekundární krytí, které se pak na ránu připevní obvyklým způsobem. Krytí se vyměňuje dle potřeby, ale nejdéle 3 dny od aplikace.

(bak)

Zdroj: Chrudimská nemocnice, a. s., léčebna dlouhodobé péče

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,7/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Repose – revoluční antidekubitární systém

Repose představuje statický systém vzduchových komor, který je využitelný k prevenci vzniku dekubitů, léčbě dekubitů stadia 1–4 a zmírnění bolesti. Použitý materiál je značně roztažitelný, elastický, prodyšný a nepromokavý. Dostupné jsou matrace, sedací polštářek, patní klín a chrániče pat.

Přehled doporučení v prevenci a léčbě bércových vředů

Mnohé studie naznačují, že chronická žilní nedostatečnost a bércové vředy postihují častěji ženy než muže, tento rozdíl ovšem klesá s věkem. Mezi společné rizikové faktory patří pozitivní rodinná anamnéza, obezita, hluboká žilní trombóza nebo tromboflebitida. Následující článek shrnuje aktuální postupy v prevenci a léčbě bércových vředů.

Lékařský med dokáže zlikvidovat bakterie rezistentní vůči antibiotikům

Med je známý pro své antibakteriální účinky, a je proto předmětem zkoumání, pokud jde o využití k lékařským účelům. Jeho přínos je prokazatelný zejména v léčbě ran, bércových vředů, proleženin či popálenin. Má vliv také na regeneraci tkání.Všechny novinky