Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Vlhké krytí ran: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Hemoglobin ve spreji urychluje hojení bércových vředů u diabetiků

Specializace: dermatologie dětská dermatologie farmaceutický asistent farmacie farmakologie chirurgie všeobecná interní lékařství sestra
Téma: Vlhké krytí ran

Vydáno: 16.9.2016

Hemoglobin ve spreji urychluje hojení bércových vředů u diabetiků

V multicentrické studii vedla 4týdenní léčba nehojících se bércových vředů hemoglobinem ve spreji (Granulox) ke zmenšení plochy vředu a podpoře hojení. Přínos této okysličující léčby pokračoval i po 12 týdnech sledování. Přípravek byl dobře snášený a lékaři i pacienti ocenili jeho velmi snadné použití.

Sledovaná skupina pacientů

Cílem této observační studie bylo zhodnotit procentuální zmenšení plochy bércového vředu u diabetiků léčených hemoglobinem ve spreji po dobu 4 týdnů. Studie probíhala v 6 centrech ve Spojeném království. Po 2–4týdenní zabíhací fázi, která měla potvrdit, že vřed se nehojí ani při nejlepší standardní péči, byli zařazeni pacienti s < 20% zmenšením plochy vředu. Sledováno bylo celkem 17 pacientů (4 ženy a 13 mužů), z nichž 13 mělo diabetes 1. typu a 4 diabetes 2. typu, s celkovým počtem 20 bércových vředů. Jeden pacient se 2 vředy byl vyřazen ze sledování z důvodu infekce.

Výsledky studie

Po 4 týdnech došlo ke zmenšení velikosti u 14 z 18 vředů, průměrně o 53,8 % (rozmezí 11,9–100 %). K úplnému vyhojení a ukončení léčby došlo u 1 pacienta. Pokračující léčba hemoglobinem ve spreji byla hodnocena u 13 pacientů s 15 vředy (u 2 pacientů nebyly dostupné údaje). Do konce 12. týdne léčby došlo k vyhojení 3 vředů (20 %), u 8 pokračovalo úspěšné hojení (53 %), u 1 bylo hojení pomalé (7 %) a 3 vředy se zvětšily (20 %). Snášenlivost hemoglobinu ve spreji byla dobrá. Všichni lékaři i pacienti uváděli, že se přípravek velmi snadno používá.

Závěr

Autoři došli k závěru, že přidání topické oxygenoterapie u této kohorty nehojících se bércových vředů vykázalo redukci povrchu vředu a podporu hojení.

(zza)

Zdroje:

  1. Haycocks S., McCardle J., Findlow A. H. et al. Evaluating the effect of a haemoglobin spray on size reduction in chronic DFUs. Br J Nurs 2016 Mar; 25 (6 Suppl.): S54–S62.
  2. Dawn Hunt S., Haycocks S., McCardle J. et al. Evaluating the effect of a haemoglobin spray on size reduction in chronic DFUs: clinical outcomes at 12 weeks. Br J Nurs 2016 Jun 23; 25 (12): S59–S64.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lékařský med dokáže zlikvidovat bakterie rezistentní vůči antibiotikům

Med je známý pro své antibakteriální účinky, a je proto předmětem zkoumání, pokud jde o využití k lékařským účelům. Jeho přínos je prokazatelný zejména v léčbě ran, bércových vředů, proleženin či popálenin. Má vliv také na regeneraci tkání.

Hojení rozsáhlého dekubitu v sakrální oblasti s využitím přípravků Microdacyn a Revamil – kazuistika

Terapie dekubitů většího rozsahu bývá velmi problematická. Podle kazuistiky popisující léčbu pacientky na LDN Chrudimské nemocnice může kombinace přípravků Microdacyn a Revamil účinně podpořit rychlé zhojení podobných ran.

Lékařský med: obohacení o antimikrobiální peptidy zvyšuje účinnost vůči patogenům rezistentním na antibiotika

Antimikrobiální lékařský med působí s vysokou účinností jak proti bakteriím citlivým, tak i rezistentním na antibiotika. Je zajímavým prostředkem pro lokální antimikrobiální ošetření rány. Med je ředěn exsudátem rány, rychlá baktericidní aktivita až do vysokého stupně ředění je předpokladem úspěchu jeho aplikace.Všechny novinky