Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Veterinární péče: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Sezóna posolených chodníků a poraněných tlapek s blíží: proč a jak může pomoci vlhké hojení

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby skot a malí přežvýkavci včely zoozvířata
Téma: Veterinární péče

Vydáno: 5.12.2017

Sezóna posolených chodníků a poraněných tlapek s blíží: proč a jak může pomoci vlhké hojení

Vlhké hojení

Vlhké prostředí aktivuje a podporuje tělu vlastní reparační procesy. Do procesu hojení jsou zapojeny leukocyty, fibroblasty, endotelové buňky, epitelové buňky, růstové faktory, proteázy, inhibitory proteáz, cytokiny a extracelulární matrix. Všechny výše uvedené buňky, enzymy a cytokiny vykazují nejvyšší aktivitu ve vlhkém prostředí se stabilní teplotou.

Vlhké hojení umožňuje migraci leukocytů v ráně, čímž podporuje selektivní autolytický débridement nekrotických částí léze. Enzymy obsažené v raném sekretu působí proteolyticky přímo v ráně, aniž by je krycí materiál absorboval, a tudíž inaktivoval. Autolytický débridement snižuje riziko progrese nekrotických procesů i bakteriální infekce. Minimalizuje zvětšování a prohlubování léze. Vlhké a teplé prostředí akceleruje aktivitu fibroblastů, endotelií i epitelových buněk. Rána je rychleji vyplněna granulační tkání, kontrahuje se a rychleji se obnovuje bariérová funkce kůže. Vlhkost zabraňuje přilnutí krytí k obnaženým tkáním a díky tomu zmírňuje bolest, minimalizuje dráždění léze a rozvoj zánětu.

Nižší riziko infekce

Vlhké prostředí sice vytváří podmínky pro růst a množení bakterií, současně je však příznivé i pro aktivitu buněk imunitního systému. Výzkumy se jasně shodují v tom, že incidence bakteriálních infekcí u vlhkého hojení je nižší než u standardního způsobu hojení, pokud je rána adekvátně kryta a pravidelně (každé 2−3 dny) převazována.

Suché hojení

Suché hojení neumožňuje selektivní débridement rány. Kromě nekrotické tkáně ulpívá na krytí i nově vytvořená granulační a epitelová tkáň, jejichž opakované odstraňování při převazech prodlužuje dobu hojení. Vlákna gázy, která k ráně přilnou, působí iritačně jako cizí těleso, vyvolávají zánět a tím se prodlužuje doba hojení. Suché krytí prosáklé raným sekretem, jež je ponecháno na ráně delší dobu, představuje vstupní bránu pro bakterie a zvyšuje riziko infekce. Snaha o vytvoření vlhkého prostředí v ráně tím, že je krycí gáza pouze navlhčena fyziologickým roztokem, nevede k dlouhodobému pozitivnímu efektu vlhkého hojení, neboť gáza brzy vysychá. Odstranění suchého krytí při převazu rány je bolestivé a často vyžaduje sedaci pacienta.

Závěr

Vlhké hojení ran disponuje mnoha pozitivy. Opírá se o fyziologické procesy a akceleruje tělu vlastní reparační mechanismy. Proces hojení je díky němu urychlen a riziko infekce je přitom nízké. Důležité je zvolit vhodný typ vlhkého krytí dle charakteru rány. Obecně platí, že pro léze se středním až velkým množstvím exsudátu jsou vhodné pěny či algináty, pro rány s nízkou exsudací se využívají hydrokoloidy a k rehydratování suchých ran jsou optimální hydrogely.

(dewa)

Zdroj: Campbell B. G. Principles of moist wound healing (or why wet-to-dry bandages may be all wet). Proceedings of the NAVC, North American Veterinary Conference, Orlando, Florida, 2006 Jan 7−11.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny

Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny jsou biotin, zinek, methionin, vitamin B6 a vitamin B5.

Nutraceutika v léčbě degenerativních kloubních onemocnění u psů

Osteoartróza (OA) je bolestivé chronické progresivní degenerativní onemocnění kloubů. Kromě nesteroidních protizánětlivých léků (NSAIDs) jsou v léčbě OA využívána různá nutraceutika ve formě veterinárních přípravků. Veterinární přípravky nemají charakter léčivých přípravků a nepodléhají registraci podle zvláštních právních předpisů. Široká nabídka mnoha výrobců a kontroverzní deklarace účinnosti jsou hlavními otazníky při rozhodování, zda se investice majitele skutečně vyplatí.

Vliv cetylované mastné kyseliny (CFA) na zlepšení kvality života u psů

Tato studie zkoumala, zda mohou cetylované mastné kyseliny (CFA) zlepšit kvalitu života u psů trpících artritidou. Do studie byli zahrnuti psi malých a velkých plemen bez ohledu na momentálně užívaná léčiva proti artritidě. Majitelé psů vyplnili dotazník pro vyhodnocení parametrů kvality života. Veterinární lékař provedl fyzikální vyšetření hlavních kloubních struktur. Standardními veterinárními postupy bylo odebráno sérum a moč. Zvířata byla hodnocena před suplementací a 30 dní po suplementaci. Psi dostávali žvýkací pochoutky obsahující směs CFA, dextrátů, sušených jater a ořechovcové příchuti. Standardní dávka byla tvořena dvěma žvýkacími tabletami na 20 liber (9,1 kg) hmotnosti denně. Celkem se studie účastnilo 27 zvířat, z nichž tři zvířata ji nedokončila (věk: 10,5 roku ± 2,0 roky; samci: 13, samice: 11). Veterináři zaznamenali, že u zvířat s mírnými až středně závažnými symptomy se reakce na léčbu jevila jako příznivější, než u pokročilých případů. Ze subjektivních poznámek vyplynulo, že 75 % majitelů zaznamenalo v kvalitě každodenního života svého psa zlepšení. Běžně uváděli, že se zvířata zdála „šťastnější“, „energičtější“ a „temperamentnější“. Informace z dotazníků naznačovaly, že se u zvířat projevilo zlepšení chůze, pohybu po schodech a nálady. Markery v séru a moči byly beze změn. Celkově lze říci, že předložená data naznačují možnost využití směsi CFA ke zlepšení stavu psů trpících kloubními obtížemi. Pro objasnění mechanismu působení se nicméně doporučuje další výzkum.Všechny novinky