Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Veterinární péče: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Péče o rány a jejich hojení pomocí vlhkého hojení díky patentované látce HEMA/HAS (tzv. hemagel)

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby skot a malí přežvýkavci včely zoozvířata
Téma: Veterinární péče

Vydáno: 21.12.2017

Péče o rány a jejich hojení pomocí vlhkého hojení díky patentované látce HEMA/HAS (tzv. hemagel)

Pro udržení vlhkého prostředí v ráně zvířat je určena látka HEMA/HAS, tzv. hemagel, což je hydrofilní methakrylátový gel na bázi síťovaného kopolymeru 2-hydroxyethylmethakrylátu obsahujícího polymerně vázané stericky stíněné aminoskupiny. Tato patentovaná látka byla vyvinuta Ústavem Makromolekulární Chemie Akademie Věd ČR. Unikátní složení umožňuje chemicky vázat kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech, urychluje proces hojení rány, snižuje riziko komplikovaného hojení a potlačuje bolestivost v ráně. Vytváří povrchovou vrstvu, která se chová jako druhá kůže, čímž napomáhá ochraně před vnějšími vlivy a vytváří příznivé prostředí pro hojení ran jak akutních, tak i ran chronických a hojí jak drobná poranění, tak i větší chronické rány. Látku Hemagel je vhodné aplikovat i na pooperační rány a je možné jej použít nejen u psů, koček, ale i u hospodářských a exotických zvířat.

Hemagel působí na ránu dvojím způsobem.  Jednak absorbuje exsudáty z rány a jednak dodává do rány tekutiny. Exsudát a zánět tkáně vždy doprovázejí proces hojení a vlhké prostředí umožňuje buňkám epidermis migrovat přes serózní exsudát na povrch rány. Nejvyšší množství exudátu se vytvoří 48 hodin po poranění a zároveň je i největší míra zánětu. Zánět v tkáni vzniká na základě srážecích procesů, které uvolňují mediátory zánětu. Hemagel svým působením vytváří optimální prostředí pro ránu, udržuje zdravé bakteriostatické prostředí a napomáhá čištění rány. Pokud se ještě k tomu rána překryje obvazem, probíhá hojení za velmi příznivých podmínek. Navíc látka hemagel je unikátní v tom, že potlačuje bakterie např. Staphylococcus intermedius a Pseudomonas aeruginosa (výsledky testování viz formát PDF).

Vlhké prostředí při léčbě ran je moderní a zároveň základní podstatou ošetřování. Stabilní vlhkost v ráně zabraňuje tvorbě strupu a tím pomáhá urychlovat proces hojení, přičemž je důležité ránu řádně očistit od bakteriální kontaminace, vytvořené tkáňové drti, fyzických nečistot, zejména od překážek hojení či zpomalujících hojení a je potřeba zajistit dobrou vaskularizaci rány. Na hojení rány se podílí celá řada biochemických procesů, migrace buněk a intenzivní buněčné proliferace. Optimální vlhké prostředí zlepšuje aktivitu těchto buněk. Při sekundárním hojení strupem vzniká výrazná jizva z důvodu, kdy vrchní vrstva kůže je zapojena do strupu, který se po vyhojení odlučuje spolu s povrchovými buňkami. Při hojení suchým strupem probíhá hojení zejména v hlubších vrstvách tkáně.

 

Účinky látky Hemagel v bodech:

- chemicky váže kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech

- vytváří optimální pH v ráně a tím napomáhá hojení

- prověřená struktura gelu zabraňuje uvolňování částeček gelu do rány s následnou iritací

- dodává vlhkost do rány

- zabraňuje vysušování rány a tvorbě strupu

- má savou schopnost a tím čistí znečištěné rány

- snižuje bolestivost ran

- podporuje uzavírání rány jizvou

- již během ošetřování změkčuje a zlepšuje vzhled jizvy

- je protizánětlivý

 

 

více informací: Alavis Hemagel Staph intermedius testTest S aureus P aeruginosa C albions A brasiliensis

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití obojků uvolňujících psí feromony pro redukci strachu a úzkosti vyvolaných hlukem

Úzkost a strach vyvolané hlukem jsou významným faktorem, kterým se majitelé psů intenzivně zabývají. Cílem práce publikované v časopisu Veterinary Record bylo vyhodnotit efekt psího uklidňujícího feromonu (DAP – dog appeasing pheromone), uvolňovaného z obojku, na redukci zvukem indukovaného strachu a úzkosti při simulaci bouřky.

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu - proti stresu a nervozitě u psů a koček

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu působí na zklidnění psů a koček při různých stresových situacích, kterým jsou zvířata vystavována a zatěžována, nyní zejména v podobě ohňostrojů na Vánoce a na Silvestra.

Možnosti a postupy terapie osteoartrózy u koní ilustrované kazuistikou

Téměř každý starší kůň trpí v menší či ve větší míře degenerativním onemocněním kloubů v důsledku jezdeckého využívání a sportovní zátěže. Osteoartróza je doprovázena ztuhlostí, bolestivostí, kulháním a odmítáním poslušnosti. V minulosti byla léčba osteoartrózy omezena pouze na aplikaci kortikosteroidů a případnou neurektomii. V průběhu let však byla objevena řada alternativ, jak tlumit bolest, zmírňovat ztuhlost a zlepšovat kvalitu života koní s chronickými pohybovými problémy.Všechny novinky