Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Veterinární péče: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu - proti stresu a nervozitě u psů a koček

Specializace: koně lovná zvěř malá zvířata prasata ryby skot a malí přežvýkavci včely zoozvířata
Téma: Veterinární péče

Vydáno: 20.12.2017

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu - proti stresu a nervozitě u psů a koček

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu působí na zklidnění psů a koček při různých stresových situacích, kterým jsou zvířata vystavována a zatěžována, nyní zejména v podobě ohňostrojů na Vánoce a na Silvestra.

Alfa S1-hydrolyzát kaseinu je trypsinem hydrolyzovaný mléčný protein obsahující bioaktivní dekapeptid αS1-kasein (f91-100), který je strukturou podobný benzodiazepinům. Má tedy stejně jako bezodiazepiny afinitu k receptoru GABA A. GABA (kyselina gama aminomáselná) je hlavní inhibiční neurotransmiter  CNS, tím má inhibiční účinky v centrální nerovové soustavě a výsledkem je celkové zklidnění. Naváže-li se GABA na receptory GABA A dochází k otevření chloridových kanálů a chloridové ionty vstupují do buňky. Díky těmto chloridovým iontům dojde k hyperpolarizaci a klesá nervová dráždivost. Naváže-li se na tento receptor bioaktivní dekapeptid αS1-kasein výsledek je stejný. Prodlužuje se doba otevření chloridových kanálů a udržuje se nízká nervová dráždivost.

Výzkum látky alfa S1-hydrolyzát kaseinu pochází z pozorování klidného a uvolněného stavu mláďat všech savců po požití mléka. Je vědecky dokázáno, že tento klidný stav je vyvolán uvolněním bioaktivního dekapeptidu, který vzniká z mléka v zažívacím traktu kojených mláďat. Časem schopnost uvolnit z mléka tento dekapeptid zaniká. Alfa S1-hydrolyzát kaseinu reguluje sekreci stresových hormonů, čímž působí na zklidnění psů a koček při stresových situacích, zlepšuje odolnost proti stresu a snižuje projevy stresu bez vedlejších účinků jako je ospalost, apatie či letargie. Dlouhodobé působení stresu má negativní vliv na zdravotní stav zvířete. Stres zvyšuje srdeční činnost a krevní tlak, aby došlo k vyšší mu prokrvení tkání a tím byly tkáně lépe zásobeny glukózou, kdy se hladina glukózy v krvi při stresu zvyšuje.  Je otázkou, zda zvyšující se počet diabetiků a pacientů s Cushingovým syndromem není právě v návaznosti na zvyšující se stres u zvířat.

Během stresu dochází k uvolňování energetických zásob organismu, nejprve se odbourává glykogen, který je považován za tzv. rychlý zdroj energie a z něj se do krve uvolňuje glukóza, která je brána jako hlavní zdroj energie. Při přetrvávání stresu a vyčerpání těchto energetickým mechanismů se začínají využívat tukové zásoby. Nicméně po této aktivaci energetických zásob je potřeba odpočinek, aby došlo k obnově těchto zásob. Pokud k odpočinku nedojde nebo stres přetrvává, má to velmi negativní vliv na zdraví zvířete.

Přípravky obsahující alfa S1-hydrolyzát kaseinu se mohou podávat krátkodobě, dlouhodobě i trvale dle působení stresových faktorů. Stres, který můžeme předpokládat je např. plánovaná návštěva veterináře, psího salonu, cestování, změny v domácnosti, návštěvy, osamělost, Silvestr či letní bouřky. Stejně tak se doporučuje podávat tyto přípravky při poruchách chování, které vznikají nejčastěji také ze stresových situací. Mezi tyto poruchy chování patří úmyslné pomočování či značkování, agresivita (ať ze strachu, bolesti či žárlivosti), bázlivost, separační úzkost či sebepoškozování – vykusování srsti, okusování tlapek, které leckdy vedou až k výraznému poškození.

Více na https://www.veterinarni-lekari.cz/dokumenty/Twodimensional.pdf

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Možnosti a postupy terapie osteoartrózy u koní ilustrované kazuistikou

Téměř každý starší kůň trpí v menší či ve větší míře degenerativním onemocněním kloubů v důsledku jezdeckého využívání a sportovní zátěže. Osteoartróza je doprovázena ztuhlostí, bolestivostí, kulháním a odmítáním poslušnosti. V minulosti byla léčba osteoartrózy omezena pouze na aplikaci kortikosteroidů a případnou neurektomii. V průběhu let však byla objevena řada alternativ, jak tlumit bolest, zmírňovat ztuhlost a zlepšovat kvalitu života koní s chronickými pohybovými problémy.

Sezóna posolených chodníků a poraněných tlapek s blíží: proč a jak může pomoci vlhké hojení

Spolu se zimním obdobím přichází sezóna posolených chodníků, a tím pádem i zvýšeného rizika poranění a následné infekce, která se může dostat například do zvířecích tlapek. Vhodnou modalitou léčby takových poranění je tzv. vlhké hojení, jehož benefity oproti hojení suchému shrnuje následující text.

Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny

Látky prospěšné pro regeneraci kůže, srsti a kopytní rohoviny jsou biotin, zinek, methionin, vitamin B6 a vitamin B5.Všechny novinky