Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Vliv kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu na syndrom polycystických ovarií

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 31.10.2016

Vliv kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu na syndrom polycystických ovarií

Prezentovaná studie italského týmu publikovaná v časopisu Human Reproduction zkoumala endokrinní, klinický a ultrazvukový profil během léčby pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS) kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu a po jejím skončení.

Design studie

Studie zahrnovala dlouhodobou léčbu kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu − celkem 60 cyklů − a následně 6 měsíců sledování po ukončení léčby. Účastnilo se jí 140 žen s polycystickými vaječníky a středně či těžce závažným akné, 108 žen vykazovalo rovněž známky hirsutismu. 

Průběh a výsledky

K významné změně endokrinního profilu došlo po 6 cyklech léčby. Další signifikantní pokles gonadotropinů, estrogenů a androgenů byl patrný po 12 cyklech spolu s větším nárůstem hladiny globuliny vázajícího pohlavního hormonu (SHBG) a inzulinu podobného růstového faktoru (IGFBG). Mezi 12. a 60. cyklem došlo pouze k významnému snížení hladiny dehydroepiandrosteron-sulfátu (DHEAS).

Akné zmizelo u všech pacientek za 12−24 cyklů, ale projevy hirsutismu i po 60 cyklech přetrvaly u 30,6 % pacientek, přičemž mírné či středně závažné projevy se zlepšily a původně závažný hirsutismus přetrval, avšak v mírnější formě. Dle ultrazvukových nálezů významně poklesl ovariální objem a počet mikrocyst. Za 6 měsíců po skončení léčby byly endokrinní parametry stejné jako na počátku, došlo k relapsu akné i hirsutismu, zatímco ultrazvukový vzhled ovarií byl lepší než na počátku, ale horší než na konci léčby.

Závěr

Výsledky studie ukazují účinnost této léčebné kombinace v léčbě androgenních projevů, zvláště akné a hirsutismu.

(paute)

Zdroj: Falsetti L., Gambera A., Tisi G. Efficacy of the combination ethinyl oestradiol and cyproterone acetate on endocrine, clinical and ultrasonographic profile in polycystic ovarian syndrome. Hum Reprod 2001; 16 (1): 36−42.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,6/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diane-35 vs. medroxyprogesteron-acetát v léčbě syndromu polycystických ovarií u adolescentních dívek

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi časté endokrinologické poruchy u žen v reprodukčním věku. Jedním z hlavních cílů terapie je potlačení hyperandrogenismu a s ním spojených příznaků. Většina publikovaných studií se však zaměřuje na léčbu dospělých žen, proto se lékaři z Hongkongu rozhodli zacílit specificky na adolescentní dívky, které PCOS a hyperandrogenismem rovněž mohou trpět.

Léčba syndromu polycystických ovarií: souboj progestinů

Kombinovaná perorální hormonální antikoncepce je velmi častou metodou léčby syndromu polycystických ovarií (PCOS). Díky ní dochází ke zpravidelnění menstruačního cyklu a navíc upravuje androgenní stav ženy s následným zlepšením klinické manifestace v podobě akné či hirsutismu.

Léčba syndromu polycystických ovarií: cyproteron-acetát vs. drospirenon

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jedním z nejčastějších gynekologických hormonálních onemocnění a postihuje 5–10 % žen v reprodukčním věku. Ke klinickému obrazu se řadí poruchy menstruačního cyklu, hirsutismus, akné, neplodnost a zvýšené riziko přidružených onemocnění, kam patří cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a karcinom endometria. V terapii PCOS se běžně užívá perorální kombinovaná antikoncepce obsahující antiandrogeny.Všechny novinky