Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Cyproteron-acetát jako součást léčby syndromu polycystických ovarií

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 8.6.2016

Cyproteron-acetát jako součást léčby syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi nejčastější endokrinní poruchy u žen. Klinicky se může manifestovat různými symptomy, od mírných poruch menstruace až po těžká poškození reprodukčních funkcí provázená metabolickými komplikacemi. Léčba tohoto onemocnění je komplexní, využívají se farmakologické i nefarmakologické metody. Mezi ty farmakologické se řadí i podávání cyproteron-acetátu.

Jak cyproteron-acetát funguje

Cyproteron-acetát je progestin s antiandrogenní aktivitou, která se využívá při léčbě PCOS. Kompetitivně inhibuje vazbu testosteronu a produktu jeho konverze, 5α-dihydrotestosteronu, na androgenní receptor. Navíc pravděpodobně inhibuje i 5α-reduktázu, čímž snižuje dostupnost dihydrotestosteronu v organismu.

Z důvodu zajištění pravidelného menstruačního cyklu je při léčbě PCOS výhodná kombinace cyproteron-acetátu s ethinylestradiolem. Efekt terapie androgenních projevů PCOS bývá patrný až přibližně po 6−12 měsících užívání.

Cyproteron-acetát jako součást komplexní léčby

Syndrom polycystických ovarií zahrnuje poměrně široké spektrum komplikací. I terapie by měla být komplexní, neboť cyproteron-acetát sám o sobě neovlivní žádaným způsobem všechny z nich.

Podle čínské studie snižuje hladiny testosteronu, luteinizačního hormonu a poměr luteinizačního hormonu vůči folikulostimulačnímu. Po léčbě cyproteron-acetátem však došlo k mírnému nárůstu BMI a mírnému vzestupu hladiny inzulinu (tedy i inzulinorezistence).

Právě z tohoto důvodu stejná studie doporučuje jako perspektivní kombinaci v léčbě PCOS hormonální antikoncepci (cyproteron-acetát a ethinylestradiol) s metforminem – to umožní ovlivnit rovněž BMI a inzulinorezistenci, která je s PCOS v nemalém množství případů také spojena. Neméně důležitá jsou v léčbě PCOS ale i režimová opatření směřující k redukci tělesné hmotnosti – tj. úprava jídelníčku a pravidelná tělesná aktivita.

Dále bývá pro ženy s PCOS velkým problémem hirsutismus. Ten je možné ovlivnit jednak právě cyproteron-acetátem, jehož efekt je možno doplnit například i lokální aplikací eflornithin-hydrochloridu. Navíc bývá pozitivně ovlivněn i redukcí tělesné hmotnosti.

(ivh)

Zdroje:
1. Wu J., Zhu Y., Jiang Y., Cao Y. Effects of metformin and ethinyl estradiol – cyproterone acetate on clinical, endocrine and metabolic factors in women with polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol 2008 Jul; 24 (7): 392–398, doi: 10.1080/09513590802217027.
2. Badawy A., Elnashar A. Treatment options for polycystic ovary syndrome. Int J Womens Health 2011; 3: 25–35, doi: 10.2147/IJWH.S11304.
3. SPC Minerva.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv cyproteron-acetátu na endotelovou dysfunkci u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) představuje onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které vedou k rozvoji endotelové dysfunkce, aterosklerózy a následných komplikací. Z výsledků současných studií vyplývá, že kombinovaná hormonální léčba cyproteron-acetátem a ethinylestradiolem snižuje riziko rozvoje endotelové dysfunkce.

Endotelová dysfunkce u syndromu polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je onemocnění charakterizované heterogenním spektrem reprodukčních a metabolických změn, které jsou spojené se zvýšením dlouhodobého rizika kardiovaskulárních chorob. Tento jev je přisuzován oxidačnímu stresu, elevaci zánětlivých markerů, ale také tvorbě pokročilých produktů glykace.

Syndrom polycystických ovarií – současný pohled

Článek souhrnně pojednává o aktuální problematice, komplikacích a terapeutických přístupech u syndromu polycystických ovarií (PCOS).Všechny novinky