Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Antiandrogeny v léčbě akné

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 14.12.2016

Antiandrogeny v léčbě akné

Analýza publikovaných prací přináší přehled antiandrogenní léčby akné.

Jedním z hlavních patogenních faktorů vzniku akné je zvýšená produkce mazu v mazových žlázách. Antiandrogenní léčba cílí na folikulární keratinocyty metabolizující androgeny, čímž dochází ke snížení mazové sekrece o 12,5−65,0 %, a tudíž i k žádanému snížení výskytu akné.

Antiandrogeny

Antiandrogeny mohou být rozděleny dle svého mechanismu účinku na několik skupin. Patří sem blokátory androgenních receptorů, léky snižující hladinu androgenů v krvi, tj. inhibitory ovariální funkce (hormonální antikoncepce), inhibitory funkce hypofýzy (agonisté gonadotropin uvolňujících hormonů a agonisté dopaminu u hyperprolaktinémie) a inhibitory funkce nadledvin a dále inhibitory periferního metabolismu androgenů (inhibitory 5-alfa reduktázy).

Analýza a výsledná zjištění 

Profesor Christos Zouboulis z Berlína provedl v roce 2003 analýzu všech původních prací i přehledových článků věnovaných antiandrogenní léčbě akné z databáze MedLine s využitím klíčových slov akné, seborea, syndrom polycystických ovarií, hyperandrogenismus a léčba.

Výsledky ukázaly největší účinnost proti akné u kombinace cyproteron-acetátu (2 mg) s ethinylestradiolem (EE, 35 μg), drospirenonu (3 mg) s EE (30 μg) či desogestrelu (25 μg) s EE (40 μg) po dobu 1 týdne s následným zvýšením dávky na 125 μg / 30 μg po dobu 2 týdnů. Na základě dosavadních poznatků nelze v této indikaci doporučit gestageny či estrogeny v monoterapii, spironolakton, flutamid, agonisty gonadotropiny uvolňujících hormonů a inhibitory periferního metabolismu androgenů. Nízké dávky prednisolonu jsou účinné pouze u kongenitální adrenální hyperplazie s pozdním začátkem a agonisté dopaminu pouze u hyperprolaktinémie. Vždy je třeba zohlednit kontraindikace.

Závěr

Antiandrogenní terapie by měla být indikována pouze u pacientek s dalšími příznaky periferního hyperandrogenismu či s hyperandrogenémií. Antiandrogeny lze také využít u žen s refrakterní akné s pozdním začátkem, které žádají antikoncepci. Tato léčba není vhodná v monoterapii nezánětlivé nebo mírné zánětlivé akné.

(boba)

Zdroj: Zouboulis C. C. Treatment of acne with antiandrogens − an evidence-based review. J Dtsch Dermatol Ges 2003 Jul; 1 (7): 535−546.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Srovnání efektu hormonální a antibiotické terapie (i jejich kombinace) při léčbě akné u žen

Níže prezentovaná práce srovnala účinky léčby tetracyklinem a ethinylestradiolem/cyproteron-acetátem, a to samotnými či v kombinaci, u pacientek se středními nebo středně závažnými projevy akné.

Cyproteron-acetát v kombinaci s ethinylestradiolem je účinný v léčbě akné

Ze studie, které se zúčastnilo 890 žen, vyplývá, že perorální hormonální antikoncepce kombinující ethinylestradiol a cyproteron-acetát je účinnou léčbou pro ženy trpící akné.

Možnosti využití hormonální antikoncepce v léčbě akné

Akné je problémem především u dívek a mladých žen, avšak může se vyskytovat i ve vyšším věku. S výhodou je v jeho léčbě mnohdy využívána hormonální antikoncepce, díky níž má žena pod kontrolou i svůj reprodukční život. Při dodržování podmínek užívání a respektování kontraindikací se může jednat o účinnou a bezpečnou metodu léčby akné.Všechny novinky