Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Akné je možné řešit hormonální antikoncepcí s antiandrogenním účinkem

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 3.9.2015

Akné je možné řešit hormonální antikoncepcí s antiandrogenním účinkem

Akné (acne vulgaris) je onemocnění, které může zanechat dlouhodobé kosmetické vady pokožky. Jeho léčba se opírá o celou řadu postupů, včetně ovlivnění vnitřního prostředí. Možnostem použití kombinované hormonální antikoncepce (COC) v léčbě akné se věnovala práce uveřejněná v časopise Dermatológia pre prax.

Práce se zaměřila především na seboroické akné a další projevy hyperandrogenémie u žen. Právě u této skupiny pacientů totiž nabízí COC s antiandrogenním potenciálem dobrý léčebný efekt. Účinek antiandrogenní COC se opírá o oslabení aktivity 5α-reduktázy na receptorové úrovni a potlačení hypotalamo-hypofyzární zpětnovazebné reakce. 5α-reduktáza je zodpovědná za periferní konverzi testosteronu na vysoce aktivní 5α-dihydrotestosteron. Mezi běžně používanými gestageny v COC vykazuje nejvýraznější antiandrogenní potenciál cyproteron acetát.

Efekt podávání COC je založen na supresi stimulace pilosebaceózní jednotky androgeny a následném potlačení tvorby mazu. To má pozitivní efekt nejen na akné, ale také na projevy seborey, hirsutizmu, androgenní alopecie a dalších hyperandrogenních stavů. V rámci přípravků COC je cyproteron acetát doplněn o estrogen, nejčastěji ethinylestradiol. Tím dochází k prevenci poruch menstruačního cyklu a potencuje se antikoncepční účinek.

Výběr vhodné COC se opírá především o zvolení optimální gestagenové složky, estrogenová složka bývá konstantní. Zejména u pacientek s hyperandrogenními projevy je klíčové androgenní efekt přinejmenším neposilovat. Zároveň je nutné počítat s relativně dlouhým terapeutickým plánem, léčba akné je dlouhodobá a efekt často nastupuje až po půl roce užívání medikace. V prvních několika cyklech přitom může paradoxně dojít dokonce i ke zhoršení klinického stavu. Optimální je tak přípravky COC podávat nejméně po dobu 12–18 měsíců.

(ond)

Zdroj: Rulcová J. Možnosti hormonální léčby akné. Dermatol. prax 2007; 3–4: 140–143.

 

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,1/5, hodnoceno 20x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko tromboembolizmu u žen užívajících HA z pohledu cévního lékaře

Trombózy a embolie patří mezi největší strašáky většiny gynekologů. Bohužel onen děs nabyl za desítky let své existence poněkud iracionálních rozměrů. Značnou měrou i díky sdělovacím prostředkům. Není od věci uvědomit si reálný základ problému.

Výsledky celoevropského přehodnocení rizika vzniku trombóz při užívání antikoncepce

Přinášíme souhrnné informace vyplývající z nedávno proběhlého celoevropského přehodnocení rizika vzniku trombóz u pacientek užívajících hormonální antikoncepci (HA).

Přínos kombinované hormonální antikoncepce i Diane 35 převažuje nad riziky

Farmakovigilační výbor pro posouzení rizik (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v říjnu 2013 potvrdil, že přínos kombinované hormonální antikoncepce (HA) v prevenci nechtěných těhotenství převažuje nad riziky a doporučil informovat ženy o riziku trombembolie a jejích projevech.Všechny novinky