Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Trombózy v gynekologii: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Akné a hirsutismus: úloha hormonů a hormonální léčba

Specializace: dětská gynekologie gynekologie a porodnictví
Téma: Trombózy v gynekologii

Vydáno: 31.10.2016

Akné a hirsutismus: úloha hormonů a hormonální léčba

Androgeny ovlivňují mnoho funkcí lidské kůže, jako je růst a diferenciace mazových žláz, růst vlasů a chlupů, homeostáza kožní bariéry a hojení ran. Změny enzymů syntetizujících androgeny nebo změny kvantity receptorů mohou mít významný dopad při rozvoji hyperandrogenismu a s ním asociovaných kožních chorob, jako je akné, seborea, hirsutismus nebo androgenní alopecie.

Kůže osob trpících akné produkuje vyšší hladiny testosteronu a dihydrotestosteronu (DHT) než kůže zdravých osob. Androgeny stimulují proliferaci sebocytů, a to v různé míře podle dané lokality − nejvíce je postižena oblast obličeje. Kůže žen s hirsutismem vytváří také nadbytek DHT, ačkoli není zcela jasné, jestli ve folikulech samotných, nebo v přilehlých hypertrofických mazových žlázách.

Androgeny nejen stimulují produkci mazu a růst chlupů, ale mají významný vliv také na zánět a komedogenezi. U žen s akné byla prokázána silná asociace mezi sérovou hladinou androgenů a počtem zánětlivých lézí kůže. Na druhou stranu lze ovšem také říct, že stres a zánět naopak zvyšují hladinu androgenů v sebocytech.

Účinky na kůži však mají i estrogeny − jsou zapojeny do procesů podílejících se na stárnutí kůže, pigmentaci, růstu vlasů, produkci mazu a tvorbě kožních neoplazií. Naproti tomu progestiny v rozvoji kožních chorob žádnou významnou roli nehrají. Pouze tu, že svým antiandrogenním účinkem pomáhají při léčbě hirsutismu a akné.

Akné a hirsutismus jako ženské projevy nadbytku androgenů je nejlepší léčit odstraněním příčiny (to znamená např. odstranit produkující tumor nebo změnit farmakoterapii), eventuálně zásahem do sekrece androgenů. Kombinovaná perorální kontraceptiva jsou využívána u žen se syndromem polycystických ovarií nebo idiopatickým hirsutismem, protože potlačují ovariální produkci androgenů. Estrogen-progestinová léčba umožňuje redukovat frekvenci holení na polovinu a zastavuje progresi hirsutismu různé etiologie, i když ho neodstraňuje. Také spolehlivě redukuje akné. Na potlačení účinku androgenů se podílejí estrogeny i progestiny.

Antiandrogeny jako vysokodávkový cyproteron-acetát nebo spironolakton ukazují nejsilnější antiandrogenní účinek. Při jejich podávání lze pozorovat poměrně značnou interindividuální variabilitu účinku. Vždy musí být podávány spolu s kontracepcí, protože brání diferenciaci mužských pohlavních orgánů plodu. Cyproteron-acetát lze podávat i v nižší dávce v kombinaci s estrogenem. Tato kombinace je výhodná i proto, že se zde zároveň zajišťuje účinek kontraceptivní.

(pez)

Zdroj: Zouboulis C. C., Chen W. C., Thornton M. J. et al. Sexual hormones in human skin. Horm Metab Res 2007 Feb; 39 (2): 85−95.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,4/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Diane-35 vs. medroxyprogesteron-acetát v léčbě syndromu polycystických ovarií u adolescentních dívek

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) patří mezi časté endokrinologické poruchy u žen v reprodukčním věku. Jedním z hlavních cílů terapie je potlačení hyperandrogenismu a s ním spojených příznaků. Většina publikovaných studií se však zaměřuje na léčbu dospělých žen, proto se lékaři z Hongkongu rozhodli zacílit specificky na adolescentní dívky, které PCOS a hyperandrogenismem rovněž mohou trpět.

Léčba syndromu polycystických ovarií: souboj progestinů

Kombinovaná perorální hormonální antikoncepce je velmi častou metodou léčby syndromu polycystických ovarií (PCOS). Díky ní dochází ke zpravidelnění menstruačního cyklu a navíc upravuje androgenní stav ženy s následným zlepšením klinické manifestace v podobě akné či hirsutismu.

Léčba syndromu polycystických ovarií: cyproteron-acetát vs. drospirenon

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jedním z nejčastějších gynekologických hormonálních onemocnění a postihuje 5–10 % žen v reprodukčním věku. Ke klinickému obrazu se řadí poruchy menstruačního cyklu, hirsutismus, akné, neplodnost a zvýšené riziko přidružených onemocnění, kam patří cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a karcinom endometria. V terapii PCOS se běžně užívá perorální kombinovaná antikoncepce obsahující antiandrogeny.Všechny novinky