Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Za typickými projevy psoriázy se mohou skrývat i zcela jiné diagnózy!

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 6.9.2017

Za typickými projevy psoriázy se mohou skrývat i zcela jiné diagnózy!

Když v praxi narazíme na případ, který je naprosto refrakterní k léčbě, naše myšlenky se obvykle vracejí zpět k diagnostice. Jak je to důležité, ukazuje následující kazuistika.

45letý muž vyhledal lékaře pro četné palmoplantární pustulární léze o průměru 1–3 cm. Jejich vzhled nápadně připomínal psoriázu, měly keratotický lem a erytematózní bázi, byly zcela asymptomatické. V době vyšetření byly přítomné již po dobu 3–4 měsíců a rychle se rozšiřovaly. Nejdříve se objevily na dlaních, až později na chodidlech.

Nic nenapovídalo abúzu drog, pacient negoval kontakt s látkami, které by mohly takové projevy vyvolat lokálním drážděním. V osobní anamnéze byl pouze mírný diabetes mellitus, pohlavně přenosné choroby pacient negoval, uvedl však, že je homosexuálně orientovaný. V rodinné anamnéze měl psoriázu a diabetes.

V době dokumentovaného vyšetření byl pacient již vyšetřen dermatologem, který diagnostikoval palmoplantární psoriázu a předepsal systémovou léčbu kolchicinem. Kvůli nežádoucím účinkům (průjmu) ovšem nemocný léčbu přerušil a dermatolog indikoval jinou – systémové kortikoidy. Ani zde však nebyl patrný žádný efekt.

Během klinického vyšetření lékaři nenalezli léze v jiných lokalitách ani na nehtech; byla přítomná difuzní lymfadenopatie. Orientační neurologické vyšetření bylo v normě, revmatologické také.

Na základě klinického vyšetření a zhodnocení anamnézy byl proveden rutinní rozbor krve a specifické testy na syfilis. Základní krevní testy byly v normě, kromě neutrofilní leukocytózy a zvýšené sedimentace. Testy na syfilis byly pozitivní (RWt +++, RWl ++, VDRL ++, TPHA ++ 1 : 2560, FTA-ABS-IgG ++, FTA-ABS-IgM ++).

Pacientovi byl předepsán penicilin G (2 400 000 UI/týden) po dobu 4 týdnů. Byla mu také doporučena sexuální abstinence a depistáž partnerů. Antiretrovirová léčba nebyla indikovaná.

Během terapie nastalo výrazné klinické zlepšení a sérologické testy, provedené 1 měsíc po jejím ukončení, účinek potvrdily.

(pez)

Zdroj: Gianfaldoni S., Tchernev G., Wollina U. et al. Secondary syphilis presenting as palmoplantar psoriasis. Open Access Maced J Med Sci 2017 Jul 18; 5 (4): 445–447, doi: 10.3889/oamjms.2017.087.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida a lymfom − v inhibitorech kalcineurinu problém není

Atopická dermatitida (AD) je z hlediska možnosti vzniku lymfomu opravdu mírně riziková, ale nikoli na vrub topické aplikace takrolimu. Největším rizikem je dermatitida samotná.

Kyselina fusidová a její galenické formy v dermatologii

Dominujícími organismy vyvolávajícími infekce kůže a podkoží jsou streptokoky (zejm. Streptococcus pyogenes) a stafylokoky (zejm. Staphylococcus aureus); méně často jsou infekčními agens gramnegativní bakterie. Vedle systémově aplikovaných antibiotik (peniciliny, cefalosporiny, makrolidy aj.) je v některých případech využívána rovněž lokálně vedená antimikrobiální léčba. Své uplatnění tak zde nachází mimo jiné kyselina fusidová.

Fixní kombinace pro léčbu psoriázy neovlivňuje osu hypotalamus–hypofýza–nadledviny ani metabolismus vápníku

Bezpečnost fixní kombinace kalcipotriolu a betamethasonu v novém pěnovém vehikulu hodnotila kanadská studie. Byly sledovány možné nežádoucí účinky, které by mohly vznikat v důsledku systémové absorpce účinných látek: ovlivnění osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny a abnormality v metabolismu vápníku.Všechny novinky