Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Takrolimus má své místo v proaktivní léčbě atopické dermatitidy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 24.9.2016

Takrolimus má své místo v proaktivní léčbě atopické dermatitidy

Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které se často vyskytuje v rodinách s dalšími atopickými chorobami. Jde o jedno z nejčastějších dermatologických onemocnění s prevalencí 2−5 % v dospělém věku a 20 % u dětí.

Efekt inhibitorů kalcineurinu

Právě chronicita atopické dermatitidy vyžaduje specifický přístup k léčbě, zejména s ohledem na její dlouhodobý charakter a bezpečnost. Lokální kortikosteroidy (TCS) jsou sice stále nejčastěji používaným protizánětlivým léčebným prostředkem v terapii AD, nicméně mezi jejich nežádoucí vedlejší účinky patří mimo jiné atrofie kůže. Naopak lokální inhibitory kalcineurinu (TCI) takrolimus a pimekrolimus vykazují dobré protizánětlivé účinky, aniž by měly vedlejší efekty jako kortikosteroidy.

Protizánětlivý účinek TCI spočívá v tlumení produkce prozánětlivých cytokinů z T-lymfocytů, zatímco jejich protisvědivé účinky jsou připisovány tomu, že zabraňují degranulaci mastocytů. Účinnost těchto látek byla prokázána v klinických testech jak při krátkodobém, tak i při dlouhodobém užívání. Porovnání TCI a TCS ukazuje, že protizánětlivý účinek 0,1% takrolimu je podobný jako u středně silných lokálních kortikosteroidů. Klinické zkušenosti zároveň dokládají, že takrolimus v masti má lepší účinky než pimekrolimus. 

Princip proaktivní léčby takrolimem

Proaktivní léčba takrolimem v masti trvající rok se prokázala jako bezpečná a efektivní díky snížení počtu akutních vzplanutí atopické dermatitidy. Výrazně tak zlepšuje kvalitu života dospělých i dětských pacientů. Proaktivní terapie spočívá v dlouhodobé aplikaci menších dávek protizánětlivého prostředku na postiženou pokožku spolu s hydratací nezasažené pokožky. V uplynulé dekádě začala doplňovat dříve preferovanou reaktivní léčbu, která spočívala pouze v lokální aplikaci protizánětlivých prostředků na postižená místa a byla ukončena ihned po zahojení pokožky.

Vhodné i k aplikaci na citlivé části těla

Nejčastěji pozorovaným vedlejším účinkem TCI je přechodný pocit pálení, který se objevuje většinou několik minut po aplikaci a může trvat až hodinu. Intenzita a doba trvání těchto vedlejších účinků se však postupně snižuje a během několika dní vymizí. I přes tento jev je zásadním přínosem TCI fakt, že nezpůsobují atrofii kůže, a jsou tak vhodné k aplikaci na citlivé části těla (např. okolí očí a úst, podpaží, třísla). Studie neprokázaly, že by používání TCI představovalo zvýšené riziko vzniku lymfomu či jiných zhoubných bujení. Oba lokální inhibitory kalcineurinu jsou schváleny v EU pro používání od 2 let věku.

Aktivní přístup pacientů a důležitost edukace

Jako mnohá jiná chronická onemocnění i atopická dermatitida vyžaduje aktivní přístup pacientů na základě edukace od lékaře. V případě AD je jedním z hlavních faktorů správná péče o pokožku, zejména používání zvláčňujících prostředků s obsahem glycerolu nebo 5% urey v souladu s proaktivním přístupem k léčbě.

(pak)

Zdroj: Wollenberg A. et al. ETFAD/EADV Eczema task force 2015 position paper on diagnosis and treatment of atopic dermatitis in adult and paediatric patients. J Eur Acad Dermatol Venereol 2016 May; 30 (5): 729−747.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu na expresi zánětlivých cytokinů

V patogenezi psoriázy hraje významnou úlohu komunikace imunitních buněk a keratinocytů prostřednictvím cytokinů a chemokinů. V léčbě používaná kombinace kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu má aditivní inhibiční účinky na expresi prozánětlivých cytokinů. K přesnějšímu poznání mechanismu účinku této léčby přispěla studie publikovaná začátkem roku 2016 v Journal of Dermatological Science.

Vyšší účinnost aerosolové pěny s obsahem kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu oproti masťové formě

Tradičně byly masti považovány za nejlepší prostředky k topickému ošetřování ložisek psoriázy, avšak jejich lepivost a nepohodlí při použití jsou hlavními limitujícími faktory jejich účinnosti v reálné klinické praxi. Za účelem zvýšení adherence k léčbě, a tedy zlepšení terapeutických výsledků u pacientů s lupénkou proto byla vytvořena inovativní aerosolová pěna obsahující fixní kombinaci 0,005% kalcipotriolu (Cal) a 0,064% betamethason-dipropionátu (BD).

Topická léčba psoriázy

Jaké jsou možnosti lokální terapie prosiázy?
Jak zabráníme nežádoucím účinkům při léčbě?
Jakou roli mají při léčbě deriváty vitamínu D?

Kurz je ohodnocen 4 kredity ČLK a 2 kredity SLK.Všechny novinky