Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Systémová léčba těžké psoriázy u dětí − přehled současných možností

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 23.10.2017

Systémová léčba těžké psoriázy u dětí − přehled současných možností

Skupina italských odborníků sestavila přehled doporučení pro systémovou léčbu těžké psoriázy u dětí, která vycházejí z aktuálního systematického přehledu literatury založené na důkazech, schválení léčby Evropskou lékovou agenturou (EMA) u pediatrické populace a konsenzu expertů v oblasti dermatologie a pediatrie.

Dostupné léčebné modality

Autoři těchto aktuálních doporučení stanovili pro každý systémově aplikovaný terapeutický postup u závažné psoriázy u dětí stupeň doporučení (sestupně A, B, C). Pro úzkopásmovou UVB fototerapii, cyklosporin a retinoidy je stupeň doporučení C, pro methotrexát C/B, pro adalimumab, etanercept a ustekinumab A. Pro léčbu psoriázy u dětí do 4 let není schválena žádná konvenční systémová léčba. EMA schválila adalimumab jako lék první volby u závažné chronické ložiskové psoriázy u dětí starších 4 let a adolescentů. Etanercept a ustekinumab jsou schváleny pro 2. linii léčby u dětí starších 6 let v případě etanerceptu a 12 let v případě ustekinumabu.

Absence oficiálních doporučení

Italská doporučení vznikla z důvodu absence podobného dokumentu i faktu, že většina klasických systémových léčiv pro léčbu psoriázy není schválena pro použití u takto mladých pacientů. Autoři vytvořili nejen léčebné algoritmy, ale i praktické nástroje (tabulkový přehled diferenciálních diagnóz, mechanismů účinku léčivých látek, dávkovací schémata, kontrolní parametry a další), které mají pomoci při racionální volbě individualizované terapie. Doporučení schválila italská odborná pediatrická i dermatologická společnost.

Závěr

V závěru autoři konstatují, že i přes léta zkušeností s některými tradičními postupy v léčbě závažné psoriázy u dětí, jako jsou fototerapie nebo farmakoterapie acitretinem a cyklosporinem, neexistují žádné randomizované kontrolované studie dokládající účinnost a bezpečnost tohoto postupu; ty jsou naopak k dispozici u nových biologických léčiv. Celé znění uvedených doporučení lze nalézt v původním znění v říjnovém čísle European Journal of Pediatrics.

(mir)

Zdroj: Fortina A. B., Bardazzi F., Berti S. et al. Treatment of severe psoriasis in children: recommendations of an Italian expert group. Eur J Pediatr 2017 Aug 23; doi: 10.1007/s00431-017-2985-x [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Poruchy spánku u pacientů s psoriázou

Systematický přehled literatury ukázal zvýšený výskyt obstrukční spánkové apnoe u pacientů s psoriázou a vliv svědění a bolesti na insomnii. Rozebírá i další mechanismy, které vedou k poruchám spánku při psoriáze.

Rozdíly ve vnímání psoriázy lékařem a pacientem

Psoriáza a psoriatická artritida znamenají pro pacienty nejen zdravotní problém a vyšší výskyt komorbidit, ale také významný zásah do kvality života. Vnímání této skutečnosti z pohledu lékaře a pacienta se ovšem může lišit. V USA, Kanadě a 5 západoevropských zemích byl proveden průzkum mezi 781 lékaři (390 revmatologů a 391 dermatologů) a jejich 4400 pacienty, který se zaměřil mimo jiné na tuto problematiku. Vedle kvality života pacientů výzkum hodnotil také diagnostiku psoriázy a postoj k různým druhům terapie.

Aby psoriáza nesvědila: kožní pěna s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu z hlediska úlevy od pruritu a poruch spánku u psoriatiků

Psoriáza má mnoho aspektů, které zajímají nás i pacienty. Jedním z nich je pruritus, který nelze podceňovat, protože má výrazný dopad na kvalitu života pacientů.Všechny novinky