Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Použití ingenol-mebutátu v léčbě aktinické cheilitidy − kazuistika

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 29.5.2017

Použití ingenol-mebutátu v léčbě aktinické cheilitidy − kazuistika

Přípravky obsahující ingenol-mebutát jsou indikované k topické léčbě solární (aktinické) keratózy u dospělých. Na oddělení dermatovenerologie univerzitní nemocnice v Ženevě byl ingenol-mebutátem léčen úspěšně pacient s bělavou hyperkeratotickou lézí na rtu, jehož případ popisuje následující kazuistika.

Příznaky a potvrzení diagnózy

U zdravého 76letého muže byla diagnostikována aktinická cheilitida na dolním rtu, prekanceróza, na jejíž etiologii se podílí ultrafialové záření. Onemocnění se projevuje suchými rty s ragádami, tvorbou krust a šupin, může také vymizet typické ohraničení červeně dolního rtu. Diagnóza byla u pacienta potvrzena biopsií vzorku kůže.

Fotodynamická terapie ani imichimod výsledky nepřinesly 

Pacient byl již před 5 lety léčen fotodynamickou terapií, tento léčebný postup však nebyl úspěšný. Aktuální terapie byla zahájena topickým podáním krému s 5% imichimodem, aplikace byla doporučena 3× týdně. Po 6 aplikacích se léčebný efekt nedostavil, proto bylo zvoleno intenzivnější užívání krému – 1× denně po dobu 1 měsíce. Ani v tomto případě nebyly pozorovány známky klinického zlepšení.

Zlepšení stavu po 3 dnech aplikace ingenol-mebutátu

Po neúspěšné léčbě pomocí imichimodu byla u pacienta zahájena léčba ingenol-mebutátem ve formě gelu (150 µg/g) s aplikací 1× denně po dobu 3 po sobě jdoucích dnů. Léčba přinesla markantní zlepšení klinických projevů s redukcí šupin na dolním rtu. Neobjevily se nežádoucí účinky ve formě pustul a krust, které mohou tuto terapii provázet.

Léčba po období remise opět účinná

Po 3 týdnech pokračovala léčba dalším cyklem, při němž probíhala po dobu 3 dnů aplikace ingenol-mebutátu opět 1× denně. Cílem bylo odstranit reziduální léze. Po tomto cyklu léčby zcela vymizely kožní projevy na dolním rtu a remise trvala 10 měsíců. Následně se u pacienta objevily mírné příznaky cheilitidy. Opakovaná 3denní léčba ingenol-mebutátem 150 µg/g s frekvencí aplikace gelu 1× denně vedla znovu k remisi. Opakování léčebného cyklu nebylo potřeba.

Závěr

Léčba aktinické cheilitidy pomocí ingenol-mebutátu ve formě gelu se ukázala i v případě recidivujícího onemocnění jako účinná a bezpečná terapie, kterou neprovázely žádné vedlejší účinky. Jak dokládá tato kazuistika, ingenol-mebutát lze v případě aktinické cheilitidy aplikovat i opakovaně nebo po období remise.

(pak)

Zdroj: Tzika E., Masouyé I., Mühlstädt M., Laffitte E. Ingenol mebutate for recalcitrant chronic actinic cheilitis. Dermatology 2016; 232 (Suppl. 1): 1–3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psoriáza + entezitida? Výsledek nejistý

Většina z nás by si při pohledu na pacienta s psoriázou, zánětem Achillových šlach a deformitou prstů byla prakticky jista, že se jedná o psoriatickou artritidu. To však nemusí být pravda, jak ukazuje i případ pacienta z následující kazuistiky.

Srovnání účinku takrolimu a betamethasonu na kožní bariéru u pacientů s atopickou dermatitidou

Topické inhibitory kalcineurinu se u pacientů s atopickou dermatitidou zdají být vhodnou alternativou k topické léčbě kortikosteroidy, neboť neoslabují bariérovou funkci kůže, inhibují proteolytické enzymy ve stratum corneum a zároveň dokážou výrazně zlepšit přirozenou hydrataci pokožky.

Takrolimus v léčbě bolestivé formy lingua geographica

Lokální aplikace takrolimu se zdá být jednou z nadějných možností v léčbě bolestivé formy lingua geographica. Po měsíční pravidelné aplikaci došlo u sledovaných pacientů ke snížení bolestivosti jazyka a k celkovému subjektivnímu zlepšení kvality života. Léčba byla pacienty dobře snášena.Všechny novinky