Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Poruchy spánku u pacientů s psoriázou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 6.9.2017

Poruchy spánku u pacientů s psoriázou

Systematický přehled literatury ukázal zvýšený výskyt obstrukční spánkové apnoe (OSA) u pacientů s psoriázou a vliv svědění a bolesti na insomnii. Rozebírá i další mechanismy, které vedou k poruchám spánku při psoriáze.

Souvislost poruch spánku a psoriázy

Kůže se podílí na snížení teploty tělesného jádra v pozdních večerních hodinách, které je důležitým mechanismem v iniciaci spánku. Dochází k němu prostřednictvím poklesu metabolické tvorby tepla a zvýšenému kožnímu prokrvení, které vede ke ztrátě tepla a zvýšené transepidermální ztrátě vody. Psoriáza je spojena s problémy s termoregulací a sníženou schopností odvádět tělesné teplo, což může narušit začátek spánku.

Pruritus, hlavní příčina rušení spánku, je také regulován cirkadiánními rytmy. Práh svědivosti se večer snižuje kvůli cirkadiánním faktorům, jako jsou snížená hladina kortizolu, snížení bariérové funkce epidermis a zvýšené prokrvení kůže. Pruritus se často manifestuje právě večer a v noci a může narušit usínání nebo přerušovat spánek.

Zánětlivá patogeneze psoriázy a její podíl na vývoji systémových onemocnění, jako jsou deprese, hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, metabolický syndrom a obezita, pravděpodobně nepřímo přispívají k rozvoji poruch dýchání během spánku, z nichž je nejvýznamnější spánková apnoe.

Metodika rešerše

Průzkum literatury byl proveden v elektronických databázích Medline, EmbasePsycINFO. Z 687 prací bylo vybráno 33, které byly věnovány přímo vztahu mezi poruchami spánku a psoriázou nebo psoriázou z obecnějšího pohledu, pokud byl jedním z výstupů výskyt poruch spánku. 

Výsledná zjištění

Analýza vyhledaných prací ukázala zvýšenou prevalenci obstrukční spánkové apnoe u pacientů s psoriázou: 36–81,8 % oproti 2–4 % u celkové populace. Různá kritéria nespavosti používaná ve studiích vedla k značně rozkolísaným hodnotám prevalence insomnie u psoriatiků: 5,9–44,8 %, což je nedostatečné k prokázání zvýšené prevalence, pokud má celková populace 10% prevalenci chronické nespavosti a 30–35% prevalenci přechodné nespavosti.

Je ale prokázáno, že příznaky nespavosti při psoriáze jsou přímo způsobeny pruritem a bolestí. Terapeutické přístupy, které redukují kožní symptomy u psoriázy, byly úspěšné při snižování nespavosti, ale neukázaly zlepšení OSA, kde je vztah k psoriáze multifaktoriální.

Při nespavosti u psoriatických pacientů je významná také psychologická složka (zejména častější anxieta a deprese).

Závěr

Zmírnění kožních příznaků a psoriázy může vést ke zlepšení spánku jak v důsledku omezení pruritu, tak i díky zlepšení psychické pohody pacienta. Dermatologové i ostatní lékaři pracující s pacienty s psoriázou by měli na zvýšený výskyt poruch spánku myslet a jejich případný výskyt u pacientů diagnostikovat. Zejména významné to může být u spánkové apnoe.

(norg)

Zdroj: Gupta M. A., Simpson F. C., Gupta A. K. Psoriasis and sleep disorders: a systematic review. Sleep Med Rev 2016; 29: 63–75, doi: 10.1016/j.smrv.2015.09.003.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida a lymfom − v inhibitorech kalcineurinu problém není

Atopická dermatitida (AD) je z hlediska možnosti vzniku lymfomu opravdu mírně riziková, ale nikoli na vrub topické aplikace takrolimu. Největším rizikem je dermatitida samotná.

Kyselina fusidová a její galenické formy v dermatologii

Dominujícími organismy vyvolávajícími infekce kůže a podkoží jsou streptokoky (zejm. Streptococcus pyogenes) a stafylokoky (zejm. Staphylococcus aureus); méně často jsou infekčními agens gramnegativní bakterie. Vedle systémově aplikovaných antibiotik (peniciliny, cefalosporiny, makrolidy aj.) je v některých případech využívána rovněž lokálně vedená antimikrobiální léčba. Své uplatnění tak zde nachází mimo jiné kyselina fusidová.

Fixní kombinace pro léčbu psoriázy neovlivňuje osu hypotalamus–hypofýza–nadledviny ani metabolismus vápníku

Bezpečnost fixní kombinace kalcipotriolu a betamethasonu v novém pěnovém vehikulu hodnotila kanadská studie. Byly sledovány možné nežádoucí účinky, které by mohly vznikat v důsledku systémové absorpce účinných látek: ovlivnění osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny a abnormality v metabolismu vápníku.Všechny novinky