Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Kyselina fusidová a její uplatnění v dermatologii

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 8.2.2017

Kyselina fusidová a její uplatnění v dermatologii

Při infekcích kůže, které jsou vyvolány mikroorganismy jako Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes či Staphylococcus epidermidis, se často přistupuje k topické léčbě kyselinou fusidovou. K pozitivům této baktericidně působící látky patří nízký výskyt rezistence a zároveň dobrá penetrace do místa infekce. Nízké riziko alergických reakcí dělá z kyseliny fusidové velmi vyhledávanou látku.

Kazuistika č. 1

Kyselina fusidová v léčbě impetiga

Úspěšnost léčby kožních infekcí, konkrétně impetiga, s pomocí kyseliny fusidové dokládá kazuistika z kožního oddělení Nemocnice Jihlava. 17letá pacientka byla na toto oddělení odeslána kvůli červenorůžovým makulám vyskytujícím se v hojné míře na pravé polovině brady a v okolí ústního koutku. Přítomny byly také žlutavé krusty o velikosti 7 mm a několik erozí s hemoragickým stroupkem. Pacientka tyto projevy hodnotila jako bolestivé. Při vyšetření byla zjištěna zvětšená a bolestivá submentální uzlina na pravé straně.

Zahájení terapie a první výsledky po 4 dnech

Pacientka, která netrpěla žádným závažným onemocněním, potvrdila, že neužívá hormonální prostředky a že v rodině se nevyskytují podobné kožní problémy. Po stanovení diagnózy impetigo vulgaris byla zahájena léčba kyselinou fusidovou ve formě masti, doporučena byla aplikace 3× denně. Při první kontrole po 4 dnech léčby byl zaznamenán ústup infekce, na postižených místech byly patrné světlejší makuly a na bradě zůstala pouze jedna hemoragická krusta o velikosti 2 mm. Bolestivost kožních projevů ustoupila, stejně jako bolest uzliny.

Obr. 1 a 2.: Pacient před léčbou (vlevo) pacient po 4 dnech léčby (vpravo)

Kontrola a zhodnocení léčby po 14 dnech

Při druhé kontrole po 2 týdnech byla léčba impetiga kyselinou fusidovou ukončena a vyhodnocena jako úspěšná. Ojedinělé světle růžové makuly, které zůstaly v místech původního postižení, zcela vymizely po dalších 2 týdnech. Pacientka topickou léčbu snášela dobře a bez jakýchkoli nežádoucích účinků.

Obr. 3.: Pacient po 14 dnech léčby

Kazuistika č. 2

Kyselina fusidová a kožní defekt s ektymatem

Další příklad využití kyseliny fusidové v léčbě kožních defektů přináší kazuistika z dětské kožní ambulance. 15letý pacient bez chronických onemocnění s nevýznamnou osobní i rodinnou anamnézou si odřel levé koleno. Během týdne od poranění pozoroval v místě defektu zarudnutí, objevily se i stroupky. Kruhový defekt o velikosti 2 cm se žlutavými krustami a drobnou nekrózou hodnotil při návštěvě ambulance jako bolestivý. Jiné potíže neudával.

Krytí jako podpora léčby

Na tento defekt s impetiginizací a drobným ektymatem byla předepsána kyselina fusidová v masti. K aplikaci 1× denně bylo doporučeno také krytí, aby byla zajištěna lepší penetrace přípravku. Po 5 dnech došlo k významnému zlepšení z hlediska hojení, na postiženém místě zůstalo červenorůžové ložisko a v místě nekrózy byl viditelný pouze drobný hemoragický stroupek.

Obr. 4 a 5.: Pacient před léčbou (vlevo), pacient po 5 dnech léčby (vpravo)

Výsledek terapie

Pacient léčbu dobře snášel, již po 5 dnech hodnotil bolestivost jako výrazně menší a neudával žádné další problémy. Kompletní zhojení nastalo do 10 dnů od zahájení topické léčby kyselinou fusidovou.

Obr. 6.: Pacient po 10 dnech léčby

(pak)

Zdroj: Nevoralová Z. Zkušenosti dermatologa s kyselinou fusidovou – kazuistiky. In: Bakteriální infekce kůže. Edukafarm.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Riziko roztroušené sklerózy u pacientů s psoriázou

Psoriáza i roztroušení skleróza (RS) jsou autoimunitní onemocnění, jež vznikají na základě podobných zánětlivých drah a zároveň jsou podmíněna některými společnými genetickými podklady. O vzájemném vztahu těchto dvou nemocí však máme pouze velmi omezené informace. Dánská studie se proto zabývala sledováním incidence RS u jedinců s psoriázou. Bylo zjištěno, že incidence RS je mezi jedinci s psoriázou vyšší než v běžné populaci.

Léčbě vzdorující cheilitida? Myslete na psoriázu

Psoriáza dovede být záludná a kromě klasických numulárních lézí se stříbrnými šupinkami mívá i velmi odlišné projevy. Jedním z nich je pustulární psoriáza.

C-reaktivní protein ukazuje závažnost psoriázy i riziko metabolického syndromu u nemocných s psoriázou

Studií zabývajících se vzestupem C-reaktivního proteinu (CRP) u nemocných s psoriázou a jeho úlohou v posouzení tíže onemocnění a spojením s kardiovaskulárním rizikem není mnoho. Indičtí autoři porovnávali 100 nemocných s psoriázou se zdravými kontrolami.Všechny novinky