Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Komplementární mechanismus účinku analog vitaminu D a topických kortikosteroidů v léčbě ložiskové psoriázy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 23.1.2016

Komplementární mechanismus účinku analog vitaminu D a topických kortikosteroidů v léčbě ložiskové psoriázy

Díky vzájemně se doplňujícímu mechanismu účinku analog vitaminu D a kortikosteroidů má tato kombinace aditivní terapeutické účinky a může snížit výskyt nežádoucích účinků jednotlivých složek. Autoři ve svém článku z roku 2013 přinášejí přehled biologických důkazů o výhodách této kombinace v topické léčbě ložiskové psoriázy.

Topické kortikosteroidy a analoga vitaminu D jsou dobře zavedenou a bezpečnou terapií první volby u mírné až středně závažné ložiskové psoriázy. Mají odlišný mechanismus účinku, který se u této choroby vzájemně doplňuje. Analoga vitaminu D inhibují hyperproliferaci epidermis a indukují diferenciaci keratinocytů, zatímco kortikosteroidy působí primárně imunosupresivně především na prozánětlivé cytokiny a chemokiny. Kromě toho analoga vitaminu D vykazují imunomodulační vlastnosti a kortikosteroidy mohou ovlivnit diferenciaci keratinocytů. Bylo prokázáno, že tato kombinace má u psoriázy větší vliv na imunitní mechanismy než každá z daných skupin látek v monoterapii.

Existují také biologické důvody objasňující nižší výskyt nežádoucích účinků při použití obou tříd látek v kombinaci. Analoga vitaminu D obnovují bariérovou funkci epidermis, která bývá poškozená aplikací kortikosteroidů, a působí rovněž proti jejich atrofizujícímu účinku. Kortikosteroidy naopak mohou tlumit podráždění kůže v okolí ošetřovaných lézí navozené analogy vitaminu D.

Autoři ve svém přehledu vyzdvihují výhody přípravku obsahujícího fixní kombinaci kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu. Synergické působení obou látek u ložiskové psoriázy zmírňuje zánět a vykazuje aditivní účinky na normalizaci tloušťky epidermis. Vzhledem k chronické povaze psoriázy autoři navrhují také analyzovat dlouhodobé výsledky léčby touto kombinací.

(zza)

Zdroj: Segaert S., Ropke M. The biological rationale for use of vitamin D analogs in combination with corticosteroids for the topical treatment of plaque psoriasis. J Drugs Dermatol 2013; 12 (8): e129–e137.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Aktuální epidemiologie psoriázy

Epidemiologie psoriázy je relativně dobře prozkoumána. Podle aktuálních údajů postihuje toto onemocnění na celém světě zhruba 125 milionů osob, což představuje 2,2 % celosvětové populace. Prevalence se v jednotlivých částech světa liší, přičemž vyšší výskyt je popsán v rozvinutých zemích (4,6 % populace) a stoupá rovněž se zvětšující se vzdáleností od rovníku. Například v USA je psoriáza nejčastějším autoimunitním onemocněním.Všechny novinky