Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Fixní kombinace kalcipotriol/betamethason v topické léčbě psoriázy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 2.12.2016

Fixní kombinace kalcipotriol/betamethason v topické léčbě psoriázy

Adherence je kritickým bodem jakékoli léčby. Nejde tedy jen o to, jaká je účinnost daného léčiva či jak je podáváno. V reálném životě rozhoduje o výsledcích do značné míry to, jak jsou pacienti schopni a ochotni léčebný režim dodržovat. Zdravotníci si pak kladou otázku, jak toho dosáhnout.

Právě tento aspekt byl sledován při vývoji fixní kombinace kalcipotriolu a betamethasonu v gelovém vehikulu (Daivobet gel). Přípravek je určen k léčbě psoriázy kůže a skalpu u dospělých a odborníci jej doporučují jako léčbu volby u mírné až středně závažné psoriázy kůže nebo u psoriázy skalpu jakékoliv závažnosti. Jeho účinek je založen na synergickém působení kortikoidu betamethasonu a analogu vitaminu D kalcipotriolu.

Pacienti dobře znají praktická úskalí léčby: různé senzoricky nepříjemné masti, které se musejí aplikovat pracně a často, nevsakují se, ničí oblečení a povlečení, po nanesení svědí či pálí. To vše je u tohoto gelu eliminováno. Kromě toho, že je účinný, má také minimální dopad na životní styl pacientů. Při léčbě je možné použít jej v obou indikacích a tím pádem se snižuje počet přípravků, které pacient musí nanášet na kůži. Navíc se aplikuje pouze jednou denně, což výrazně šetří čas a zlepšuje adherenci.

Bewley a Page se zaměřili na subjektivní vnímání různých vehikul samotnými pacienty. Jejich práce ukazuje, že pacienti považují gel za nejsnáze a nejrychleji aplikovatelný a nejméně viditelný na kůži.

Jeho výhody tedy můžeme shrnout do 4 bodů:

  1. Léčba je efektivní. Nalezení této fixní kombinace je považováno za významný pokrok v léčbě psoriázy a její užívání je doporučováno pro krátkodobou i dlouhodobou léčbu mírně až středně závažných případů. V praxi je pozorována rychlá odpověď na léčbu stejně jako v klinických studiích.
  2. Velkou výhodou je zejména pro pacienty, kteří mají psoriázu kůže i skalpu. Používání jednoho přípravku vhodného pro léčbu obou těchto forem výrazně zlepšuje spolupráci, a tedy i výsledky.
  3. Přípravek je velmi dobře tolerován a po jeho vysazení nebyl pozorován rebound fenomén, který je spojován s užíváním kalcipotriolu v monoterapii.
  4. Tato forma je pacientům příjemná. Gel není mastný, nedráždí kůži a nelepí se na textil.

V praxi se ukazuje, že jeho podávání je velmi vhodné i pro optimalizaci výsledků léčby systémové.

(pez)

Zdroje:

  1. Daudén E., Bewley A., Lambert J., Girolomoni G., Cambazard F., Reich K. Expert recommendations: the use of the fixed combination calcipotriol and betamethasone dipropionate gel for the topical treatment of psoriasis. J Eur Acad Dermatol Venereol 2014 May; 28 (suppl. 2): 22−32, doi: 10.1111/jdv.12443.
  2. Bewley A., Page B. Maximizing patient adherence for optimal outcomes in psoriasis. J Eur Acad Dermatol Venereol 2011 Jun; 25 (suppl. 4): 9−14, doi: 10.1111/j.1468-3083.2011.04060.x.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Topická léčba plakové psoriázy − italská dotazníková studie

Italští dermatologové preferují v léčbě plakové psoriázy použití fixní kombinace betamethason-dipropionát/kalcipotriol v gelu před fixní kombinací v masti a před monoterapií betamethasonem a kalcipotriolem.

Kožní pěna Enstilar – profil přípravku

Kožní pěna Enstilar (LEO Pharma) je antipsoriatikum určené k lokální aplikaci, které obsahuje fixní kombinaci 50 µg/g kalcipotriolu a 0,5 mg/g betamethason-dipropionátu ve formě kožní pěny. Je indikován k topické léčbě psoriasis vulgaris u dospělých.

Kalcipotriol inhibuje atrofogenní účinek kortikoidů

Topická aplikace kortikoidů je v současné době ožehavé téma. Riziko systémových nežádoucích účinků je sice nízké, při dlouhodobé aplikaci se však může rozvinout kožní atrofie. Komparativní studie, která využila in vitro, ex vivo a in vivo přístupy, potvrdila, že kalcipotriol může různými mechanismy toto riziko významně snížit.Všechny novinky