Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Důvodem léčby aktinické keratózy je riziko progrese do spinocelulárního karcinomu

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 26.1.2016

Důvodem léčby aktinické keratózy je riziko progrese do spinocelulárního karcinomu

Aktinická keratóza je markerem zvýšeného rizika vzniku spinocelulárního karcinomu (SCC). Riziko rozvoje invazivního SCC s potenciálem tvořit metastázy je důvodem, proč aktinickou keratózu léčit.

Aktinická keratóza je důsledkem kumulované expozice UV záření během života člověka. Představuje iniciální lézi většiny případů invazivního kožního spinocelulárního karcinomu. Někteří autoři dokonce považují aktinickou keratózu za SCC in situ.

Vývoj SCC na pokožce poškozené sluncem je postupný proces. I když většina lézí aktinické keratózy do stadia SCC neprogreduje, současná medicína neumí na základě klinických ani histopatologických markerů určit, které léze do maligního stadia progredují a které nikoliv. Rovněž chybějí velké klinické studie, jež by ukázaly rychlost progrese v čase. Změny vzhledu aktinické keratózy jsou projevem progrese. Přítomnost aktinické keratózy ovšem zvyšuje riziko SCC i bez známek progrese.

Vzhledem k riziku rozvoje invazivního a potenciálně metastazujícího SCC je třeba aktinickou keratózu léčit. Léčba by měla být cílená na lézi či na plochu, eventuálně může být indikován kombinovaný přístup.

(zza)

Zdroj: Feldman S. R., Fleischer A. B. jr. Progression of actinic keratosis to squamous cell carcinoma revisited: clinical and treatment implications. Cutis 2011 Apr; 87 (4): 201–207.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Daivobet gel – lékový profil

Daivobet gel (LEO Pharma) je antipsoriatikum určené k lokální aplikaci, které obsahuje fixní kombinaci 50 µg kalcipotriolu a 0,5 mg betamethason-dipropionátu ve formě čirého gelu. Je indikován k topické léčbě psoriázy v kapiliciu a k lokální léčbě lehkých až středně závažných ložisek psoriasis vulgaris na těle u dospělých.

Komplementární mechanismus účinku analog vitaminu D a topických kortikosteroidů v léčbě ložiskové psoriázy

Díky vzájemně se doplňujícímu mechanismu účinku analog vitaminu D a kortikosteroidů má tato kombinace aditivní terapeutické účinky a může snížit výskyt nežádoucích účinků jednotlivých složek. Autoři ve svém článku z roku 2013 přinášejí přehled biologických důkazů o výhodách této kombinace v topické léčbě ložiskové psoriázy.

Aktuální epidemiologie psoriázy

Epidemiologie psoriázy je relativně dobře prozkoumána. Podle aktuálních údajů postihuje toto onemocnění na celém světě zhruba 125 milionů osob, což představuje 2,2 % celosvětové populace. Prevalence se v jednotlivých částech světa liší, přičemž vyšší výskyt je popsán v rozvinutých zemích (4,6 % populace) a stoupá rovněž se zvětšující se vzdáleností od rovníku. Například v USA je psoriáza nejčastějším autoimunitním onemocněním.Všechny novinky