Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

C-reaktivní protein ukazuje závažnost psoriázy i riziko metabolického syndromu u nemocných s psoriázou

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 20.12.2016

C-reaktivní protein ukazuje závažnost psoriázy i riziko metabolického syndromu u nemocných s psoriázou

Studií zabývajících se vzestupem C-reaktivního proteinu (CRP) u nemocných s psoriázou a jeho úlohou v posouzení tíže onemocnění a spojením s kardiovaskulárním rizikem není mnoho. Indičtí autoři porovnávali 100 nemocných s psoriázou se zdravými kontrolami.

Nemocní měli oproti kontrolám vyšší hladiny CRP a rozdíl v hladinách byl i mezi nemocnými s různou aktivitou nemoci. Nemocní s těžším průběhem (skóre Psoriasis Area and Severity Index > 10) měli hodnoty vyšší než nemocní s lehčí formou. Tyto rozdíly byly statisticky signifikantní. CRP tak může být považován za užitečný marker v hodnocení závažnosti psoriázy.

Vyšší hladiny CRP pak byly i u nemocných s psoriázou a metabolickým syndromem. Zde jednoznačné závěry vyvodit nelze, autoři se však domnívají, že CRP může být nezávislým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění u nemocných s psoriázou.

CRP může být považován za užitečný nástroj v monitorování průběhu psoriázy a její léčby. Zvýšené hladiny CRP se podle prezentované studie zdají být i nezávislým kardiovaskulárním rizikovým faktorem.

(gaf)

Zdroj: Vadakayil A. R. et al. Role of C-reactive protein as a marker of disease severity and cardiovascular risk in patients with psoriasis. Indian Dermatol Online J 2015; 6 (5): 322−325, doi: 10.4103/2229-5178.164483.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Intenzita symptomů psoriázy koreluje s nižší produktivitou a kvalitou života

Americká studie prokázala značný psychosociální dopad výskytu příznaků psoriázy, jako jsou svědění, bolest a šupinatění kůže. Se závažností příznaků klesá kvalita života pacientů i produktivita jejich práce.

Novinky v lokální léčbě psoriázy kštice

Přehledový článek kanadských autorů publikovaný v roce 2015 v časopisu Skin Therapy Letter shrnuje možnosti léčby lupénky ve kštici a naznačuje možné směry ve vývoji lokálních léčiv.

Fixní kombinace kalcipotriol/betamethason v topické léčbě psoriázy

Adherence je kritickým bodem jakékoli léčby. Nejde tedy jen o to, jaká je účinnost daného léčiva či jak je podáváno. V reálném životě rozhoduje o výsledcích do značné míry to, jak jsou pacienti schopni a ochotni léčebný režim dodržovat. Zdravotníci si pak kladou otázku, jak toho dosáhnout.Všechny novinky